WikiLeaks: İç Savaştan önce, ABD, Yemenli Güçleri Silahlandırdı

 

WikiLeaks bir seri dosya yayımladı, iddialara göre, Yemen’de süren savaştan önce, ABD, Yemenli güçleri silahlandırdı, finanse etti ve eğitti.

 

 

Yemen’de yaşanan savaştan kar eden Amerikan silah şirketleri, kullanılan bazı silahlar.

 

Fotoğraf: Yemen’de yaşanan savaştan kar eden Amerikan silah şirketleri, kullanılan bazı silahlar. Foto Kaynak: inthesetimes.com/features/us-saudi-arabia-yemen-war-arms-sales.html

 

Yemen San’a’da bulunan Amerikan büyükelçiliğinden şifre kırma yöntemiyle ele geçirilen  500 dosya, Yemenli güçlerin uçak, askeri botlar, silahlar, eğitim ve daha birçok yardım aldığını doğruluyor. Açığa çıkartılan dosyalar “Yemen Dosyaları” olarak adlandırıldı.

 

200 e-posta ve 300 PDF dosyasından oluşan Yemen Dosyaları, 2009 – 2015 arasını yani Hillary Clinton ve  John Kerry’nin Dışişleri bakanı oldukları dönemi kapsıyor.

 

Silah yardımının toplam değerinin 147 milyon dolar olduğu belirtilmekte.

WikiLeaks, ülkeyi iç savaşa sürükleyen yıllarda ABD’nin Yemenli güçleri eğitip, silahlandırdığının ve finanse ettiğinin belgelerinin bu dosyalarda mevcut olduğunu açıkladı.

WikiLeaks ek bir açıklama yaparak, Yemen’in stratejik bir noktada olduğunu, dünya petrolünün %11’inin Yemen’in kontrolünde olan dar bir boğazdan geçtiğini ekledi.

 

Yemen Bab'ül Mendeb Boğazı

 

Yemen Bab'ül Mendeb Boğazı ( Harita kaynak: Google)

 

Cuma günü açıklanan belgelerle ilgili Julian Assange’ın açıklaması:

 

“Yemen’deki savaş sonucu 3 milyondan fazla kişi mülteci durumuna düşmüştür, savaşta kullanılan çoğu silah ve bombanın ABD hükümeti tarafından sağlanmasına ve ABD hükümetinin savaşı yönetmesine rağmen, Amerikan basınında savaş ile ilgili haberlere nadir rastlanmaktadır.”

 

( Ek bilgi: Yemen’de çıkartılan iç savaş sonucu 12 binden fazla sivil hayatını kaybetmiştir. -2016 itibariyle-

Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yemen… 15 Temmuz hain darbe girişimi başarılı olsa Türkiye’de bir iç savaş hatta bölünme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktı.

Halkımız ve siyasetçilerimizi, ABD ve Batı’nın oyunlarına karşı gözlerini dört açmaya davet ediyorum.)

 

 

 

Kaynaklar:

westernjournalism.com/just-wikileaks-strikes-breaks-huge-story-wide-open/

ibtimes.co.uk/wikileaks-releases-500-files-allegedly-showing-us-arming-funding-yemeni-forces-1593474

rt.com/usa/368205-yemen-us-military-wikileaks

inthesetimes.com/features/us-saudi-arabia-yemen-war-arms-sales.html