Suudi Arabistan’ın Yemen’de yürüttüğü savaşta 10 bin sivil katledildi

 

Yemen’de bir Birleşmiş Milletler yetkilisi, 2 yıldır süren çatışmada toplam 10 bin sivilin öldüğünü, 40 bin kadar da yaralı olduğunu söyledi.

 

Pazartesi günü muhabirlere açıklama yapan Jamie McGoldrick, bu rakamların sağlık kuruluşlarınca oluşturulan listelerden toplandığını, gerçek sivil kaybının daha da fazla olabileceğini belirtti.

 

Arap dünyasının en fakir ülkesi Yemen’de sivil halkın böylesi fazla zarar gördüğünü, ilk kez bir Birleşmiş Milletler yetkilisi doğruladı. BM, önceki raporunda 4 bin 200 sivilin öldürüldüğünü yazmıştı…

 

Kaynak: mintpressnews.com/un-10000-civilians-killed-40000-wounded-in-saudi-war-on-yemen/224091/

 

 

Aynı sitede yer alan bir başka yazıda, Yemen’deki krizin ana akım medya da hiç yer bulmadığını, Yemenlilerin Suudi öncülüğündeki savaş uçaklarınca asimetrik bombardımana tutulduklarını, Suudi Arabistan hükümetinin diplomatik çözümü engellediği, BM’yi finansmanı kesmekle tehdit ettiği, Suudi Arabistan’ın Yemen’i kuşatma altına alması sebebiyle Yemenlilerin ilaç, yiyecek ve su gibi en önemli ihtiyaçlardan mahrum olduğunu, en önemlisi ise Suudi öncülüğünde gerçekleşen savaşı ABD’nin desteklediği anlatılıyor.

Hatta NY Times gazetesi, Yemen’deki ölümcül Suudi projesinin ABD’nin desteği olmadan sürdürülemeyeceğini itiraf etmiş.

 

Yazının başlığı: Yemen’de soykırım, Medya - basın, ABD-Suudi Arabistan’ın gerçekleştirdiği savaş suçlarına sessiz kalıyor. (Medya suç ortağı.)

 

 

Kaynak: mintpressnews.com/genocide-in-yemen-media-complicit-in-us-saudi-war-crimes/224106/