Suriye’nin toprak bütünlüğü / Fırat’ın Batısı, Doğusu / Ralph Peters’ın Ortadoğu Haritası / Kürdistan

ABD’li emekli yarbay Ralph Peters’ın Orta Doğu haritasına bakarsak, Kürdistan olarak ayrılan bölgenin Fırat’ın doğusunda kaldığını görüyoruz. Türkiye, Kürdistan’ın kurulmasına karşı ise Suriye’nin toprak bütünlüğü kesinlikle korunmalı, bu ancak Suriye yönetimi ile ortak çalışma ile mümkün olabilir. ABD’nin güdümünde bölgede bulunan Kürt güçlerin Fırat’ın doğusunda kalması (Fırat’ın batısına geçmemesi) problemi çözmüyor, çünkü Kürdistan için vaat edilen topraklar zaten Fırat’ın doğusundaki topraklar.

 

 

 

Kürtlerin Fırat’ın doğusunda kalarak o bölgede güçlenmesi, Kürdistan’ın kurulması için izlenecek bir yol haritası olabilir. Ayrıca belirtmek gerek, Suriye’nin doğusunda, yani harita belirtilen bu bölgede Kürtlerden çok Araplar yaşamaktadır ve Araplar bu durumdan hiç hoşnut değiller. Amerika’nın güdümündeki Kürt güçleri, CIA ajanları tarafından eğitilerek canileştirilmiş PYD/YPG teröristleri, bayrağı IŞİD/Deash’den devir alıp bölgede bulunan Arap, Türkmen ve diğer halklar üzerine yaptıkları soykırım ve etnik temizlik faaliyetlerine hız verebilirler.

 

Bölgede insansızlaştırma senelerdir sürmekte, IŞİD/DAESH’den boşalan (veya Daesh’in insanları katledip bilinçli olarak göçe zorladığı, daha sonra o bölgeden çekilince ABD’nin kontrolünde olan Kürt güçlerin yerleştirildiği, yani danışıklı bir dövüşün sürdüğü…) yerleri ABD güdümündeki Kürt güçler devralıyordu, ve bu durum halen devam etmekte.

 

Not: Uluslararası Af Örgütü, ABD öncülüğündeki koalisyonun, PYD ve YPG’nin bölgede insanları göçe zorladığını, evlerinin yıkıp yaktığını, 2015 yılında hazırladığı bir raporla açıklamıştır… https://www.amnesty.org/en/latest/news/2015/10/syria-us-allys-razing-of-villages-amounts-to-war-crimes/

 

Ek resimler: Ralph Peters’ın Ortadoğu haritası, Suriye nüfus yoğunluğu haritası.