Sony ve film endüstrisinin, ABD hükümeti ve askeri sanayi sektörü ile bağlantıları

 

CIA, ABD hükümeti ve lobicilerin Hollywood ile ciddi ilişkileri olduğu gizli bir şey değildir. Eğlence amaçlı TV’de ya da sinemada izlediklerimizin çoğu, düşünce ve değerlerimizi yönlendirme amaçlı bize dayatılan propagandadır. Ne giyeceğimiz, nasıl davranacağımız, ideallerimiz, kimi sevip kimden nefret etmemiz gerektiği medya aracılığıyla bize naklediliyor.

 

Çoğu kişi bilmez, fakat CIA’in eğlence sektörü ile ilgilenen koca bir departmanı vardır, film yapımcılarına akıl veren, hatta para teklif eden bu departmanın ismi, CIA Eğlence Endüstrisi İrtibat Ofisi’dir. (1)

 

CIA, 1950’de George Orwell’in Hayvan Çiftliği (Animal Farm) romanının yayın haklarını satın almış ve 1954’de hareketli film versiyonunu finanse etmiştir. CIA’in bu işte parmağı olduğunun söylentileri yıllar boyunca konuşulsa da, geçtiğimiz yıllarda bu iddialar doğrulanmıştır. Hollywood ve CIA ilişkileri yeni değildir, Roseanne Barr’ın konu ile ilgili makalesini okuyabilirsiniz. (2) (MK Ultra)

 

İzlediğiniz dizi ve filmlerin birçoğu yalnızca Hollywood’un ünlü yönetmenleri tarafından çekilip yazılmıyor, ABD hükümeti de işin içinde…

 

Belki hatırlarsınız, Kuzey Kore ile ilgili bir ABD yapımı olan, Diktatörle Görüşme şeklinde Türkçeye çevrilen The Interview filmi medyada çok konuşulurken, Sony’nin e-postaları ele geçirilmişti. Hikâyenin detaylarını biliyor musunuz?  Wikileaks bilmenizi istiyor.

 

Wikileaks Sony Epostalarını afişe ediyor

 

Wikileaks, Nisan 2015’de Sony’ye ait 173 bin eposta ve 30 bin dosya, ayrıca Sony Pictures Entertainment’e ait ( Sony’nin film şirketi)  200 bin dosya paylaştı. Wikileaks, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

 

“ Sony arşivleri bize şunu gösteriyor, bu şirket, yasalar ve siyaseti etkileyebilme kapasitesine sahip, Beyaz Saray ve askeri sanayi sektörü ile bağlantıları olan, perde arkasında çok nüfuzlu bir şirket. ( Arşivde 100’e yakın ABD hükümeti yetkilisinin eposta adresleri mevcutmuş. – Yazışmışlar –  )

 

 

“ Bu arşiv, çok uluslu bir şirketin gizli çalışma şeklini bize gösteriyor,  haber değeri taşıyor ve jeopolitik çatışmanın merkezinde.” …

 

Bunlara ek olarak, Wikileaks’e göre Sony Pictures yönetim kurulu başkanı Michael Lynton, RAND Corporation’ın mütevelli heyeti içersinde.

(RAND şirketi, ABD ordusu ve İstihbarat sektörü için araştırma ve geliştirme konularında uzmanlaşmış bir organizasyondur.)

 

 

Neden bu kadar önemli?

Sony, dünya insanlarının tamamına ulaşabilen bir şirket,  müzik, elektronik, televizyon, film endüstrisi,  eğlence sektörü, kitap, finansal servisler vb. ve bu şirket medya gücüyle insanların düşünceleri üzerinde manipülasyon ( hileli yönlendirme ) yapabilir. Bununla birlikte, Sony bu büyük şirketlerden sadece biri, onlarca büyük şirket ana akım medyada duyduklarımızı ve düşüncelerimizi etkiliyor…

 

 

 

 

 

Önemli not:

CNN kanalı da bu tip büyük şirketlerden biridir.  Time Warner şirketi CNN’in sahibidir. CNN kanalı, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sürekli olarak Fetö terör örgütünü öven yayınlar yapmıştır. Özellikle son 5-6 yıl içerisinde CNN’de Türkiye aleyhinde yapılan yayınlar bir adet haline gelmiştir. Darbe girişiminden birkaç gün önce CNN’in önemli isimleri Türkiye gelmiştir.

Amaçları olası bir iç savaşı yerinden tüm dünyaya duyurmak mıydı?

 

 

Time Warner şirketinin sahibi olduğu onlarca şirket arasından bazılarına bakalım:

 

CNN TÜRK

CNN.co.jp (Japonca)

CNN Şili

Cartoon Network (Hindistan)

Warner Bros.

TNT

Cartoon Network

Rotten Tomatoes

CNN International

HBO

Kaynak:  (3)

 

 

 

 

 

(Özet çeviri)

 

Kaynak:  www.collective-evolution.com/2017/02/03/how-sony-the-movie-industry-are-tied-to-the-u-s-government-military-industrial-complex/

(1)  https://www.cia.gov/offices-of-cia/public-affairs/entertainment-industry-liaison

(2)  http://www.collective-evolution.com/2013/08/21/roseanne-barr-mk-ultra-rules-in-hollywood/

(3)  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_assets_owned_by_Time_Warner