Rusya Kültür Bakanı: Netflix bir CIA propaganda aleti

 

Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinsky, Netflix’in ABD propagandasını dünyaya yayan, CIA’in tertiplediği çevrimiçi bir yayın servisi olduğunu ve Netflix’in Amerikan hükümeti tarafından finanse edildiğini söyledi.

 

Rus haber ajansına konuşan Vladimir Medinsky, Beyaz Saray’ın Netflix sayesinde dünyadaki her eve, her televizyona girmenin, dolayısıyla da insanların beyinlerini yıkamanın yolunu bulduğunu ekledi.

 

 

Kaynak: https://sofrep.com/57873/netflix-just-cia-plot-claims-russia/

 

 

 

 

( Not: ABD medyasının, Hollywood yapımlarının Amerikan propagandası ile dolu olduğu malumunuzdur. Yalan haber yapan, Amerikan uşağı TV kanalları ve onların yalan yanlış haberlerle, ABD ve Batı propagandası ile dolu haber bültenleri yetmedi, ( Çünkü insanlar yalan haberlere doymaya başladı, haber bültenleri artık izlenmez oldu, reytingler düşmeye başladı.) şimdi diziler, filmler, hatta bazı belgesel kanalları da bu iş için kullanılmaya başlandı. Örnek: National Geographic. Saçmalıklarla dolu 11 Eylül, Afganistan ve Irak belgesellerini geçtik, Suriye iç savaşı ile ilgili yapılan yayınlar, belgeseller Amerikan propagandası ile doludur.

 

 

Bu durum normal karşılanabilir sonuçta kendi yapımları. Ancak özellikle Netflix yapımlarının sinsice beyin yıkama amaçlı kullanıldığını söyleyebilirim. Siz diziyi veya filmi izlerken hiç farkında bile olmadan CIA’in 1950’lerden beri üzerinde çalıştığı MKUltra Operasyonu (3) (4) ile başlayan beyin yıkama yöntemleri ile aklınıza propaganda ve yalan yanlış bilgiler sokuluyor. Tabiî ki bütün yapımları aynı şekilde olamaz ve olmamalı, foyaları ortaya çıkmasın diye.

 

 

Peki, CIA/ABD neden Netflix’i kullanmak ister?

 

 

Cevabı çok basit ama öncelikle şunu belirtelim, Netflix’in hedef kitlesi interneti en yoğun kullanan kitle olan ‘gençler’ dir! (2) Bir raporda, ABD’de yaşayan 35 yaş ve altındaki yetişkinlerin %81’inin Netflix hesabı olduğu belirtiliyor. (1)  Türkiye’de de sosyal medya ve forumları takip ederseniz Netflix kullanıcılarının büyük çoğunluğunun gençler olduğunu görürsünüz.

 

 

Cevaba gelelim, TV izleme oranlarının düştüğünü, gençlerin internet başında daha çok zaman geçirdiğini gören birileri hemen durumdan faydalanmak istemiştir. Diyelim ki ülkenizin TV kanallarında ABD’nin beyin yıkama amaçlı kullandığı diziler ve filmler yeterince yayımlanmıyor (Beyin yıkamanın azı çoğu yoktur), işte burada internet devreye giriyor! İnternet üzerinden yayın yapan Netflix, an itibariyle 190’dan fazla ülkenin pazarına giriş yapmış durumda. Ülkeniz, internet üzerinden Netflix’e girişi yasaklasa da sorunun çözümü basit, Proxy veya VPN üzerinden bağlanarak ABD propagandası ile dolu yayınları izlemeye devam edebilirsiniz.

 

Doğruyu söylemek gerek, mükemmel bir plan! )

 

 

 

Kaynaklar:

(1) http://www.nytimes.com/2016/03/09/business/media/netflix-finds-a-home-with-younger-and-wealthier-households.html

(2) http://www.straitstimes.com/lifestyle/entertainment/netflix-targets-teen-market

(3) http://rense.com/general69/mass.htm

(4) https://en.wikipedia.org/wiki/Project_MKUltra