Liberya eski Cumhurbaşkanı savaş suçlusu ise, Obama, Clinton ve Bush da savaş suçlusu

 

2013 yılında yayımlanmış bir makaleden.

 

“Liberya eski Cumhurbaşkanı Charles Taylor, Sierra Leone’de 50 bin civarı insanın katledilmesinden sorumlu tutuluyorsa; Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, Kongo’da 6 milyon insanı öldürenleri silahlandırmış, finanse etmiş ve desteklemişlerdir.”

 

Geçtiğimiz yıl, Liberya eski Cumhurbaşkanı Charles Taylor, Uluslar Arası Ceza mahkemesi tarafından suçlu bulunan ilk üst düzey devlet yetkilisi olmuştur. Liberya’da işlediği suçlardan değil de, 1991 – 2002 arasında komşu ülke Sierra Leone’de patlak veren iç savaş süresince işlediği savaş suçları nedeniyle, Charles Taylor’ın ‘60 yıl hapis cezası’ geçtiğimiz hafta onaylanmıştır.

Liberya’nın eski Cumhurbaşkanı, bizzat kendi işlediği suçlardan ya da işlenen suçların emrini vermekten suçlanmamıştır.

Uluslar Arası Ceza Mahkemesi, Liberya eski Cumhurbaşkanı’nı Kanlı Elmas’ların satışından gelir elde etme amacıyla başkalarını savaş suçu işlemeye teşvik ettiği gerekçesiyle suçlamıştır.

Mahkeme, Taylor’un “arkadaşlarının komşu ülkede işlediği savaş suçlarından” haberdar olması sebebiyle, en az onlar kadar suçlu olduğuna kanaat getirmiştir.

 

Bu durum,  uluslar arası suç kanunlarında yeni bir standart ise, Barack Obama ve şu an hayatta olan diğer son iki ABD başkanı, cezaevinde Charles Taylor’un yanındaki hücrede yerlerini almaları gerekmektedir.

Bu üç Amerikan Başkanı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde sonuçlarının ne olacağını bilerek, 17 yıl süren en korkunç savaş suçlarını teşvik etmişlerdir.

 

Barack Obama, George W. Bush ve Bill Clinton, (Ruanda ve Uganda’daki kukla hükümetler vasıtasıyla.) Kongo’da 6 milyon insanı öldürenleri silahlandırmış, finanse etmiş ve desteklemişlerdir.

 

Müfettişlerin, Cumhurbaşkanı’nın saklı hazinesini bulamamalarına rağmen, Uluslar Arası Ceza Mahkemesine göre  Charles Taylor’un suçu,   kanlı elmas ticaretinden bireysel kazanç elde etmektir.

Amerika Birleşik Devletleri, Ruandalı ve Ugandalı savaş köpeklerini daha büyük bir ödül için meydana salmışlardır: Modern endüstriler, askeri ve savaş endüstrisi için gerekli olan stratejik maden yatakları.

 

Kongo’daki ‘koltan’ madeni ve diğer stratejik madenler, Ruandalı ve Ugandalı askeri simsarlar aracılığıyla, zengin Batı Ülkelerine aktarılmaktadır.

 

Charles Taylor’un suçları,  İkinci Dünya Savaşından bu yana en büyük soykırımı destekleyen, kışkırtan, soykırımı gerçekleştirenler ile iş birliği içinde çalışan  ‘Amerikan Başkanlarının’ suçlarının yanında çok zayıf kalmaktadır.

 

Diğer tüm suçlular gibi, ‘Onlar’ da delilleri karartmaya çalışmışlardır.

BM’nin raporları baskılanmış, Kongo’nun şikâyetlerinin dünya önüne gelmesi engellenmiş,

‘Ana Akım Şirket Medyası’ (Batı Medyası ve Batı Medyasının uşakları, kılavuzu Batı medyası olanlar), Ruandalı ve Ugandalı liderleri öven propaganda haberler ile doldurulmuştur.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yetki sınırlarının dışındadır. (Boyun eğmezler.)

ABD Başkanları, yasaların üstündedir.

Dünya üzerindeki en büyük savaş suçluları olan ‘Onlar’, her şeyi silah (Askeri güç) zoruyla elde etmeye alışmışlardır.

 

 

 

 

Kaynak: globalresearch.ca/if-charles-taylor-is-a-war-criminal-then-so-are-obama-bush-and-clinton/5352957

( Glen Ford’un makalesinin çevirisi. 6.1.2018)

 Source English version