General Wesley Clark’ın Democracy Now’a verdiği röportaj

 

2007’de yayımlanmıştır.

 

Bu röportaj, Amerika’nın hegemonyacı projesinin ‘şeytani çizelgesi’ niteliğindedir.

Amerikalı Generalin açıkladığı, alaşağı edilecek hükümetler - ülkeler (Irak, Suriye, Lübnan, Libya, Somali, Sudan, İran) ile Başkan Trump’ın seyahat yasağı uyguladığı Müslüman * ülkeler, Lübnan dışında aynıdır.

*(Irak, Suriye, Somali, Libya, Sudan, İran ve Yemen)

ABD’nin hedefindeki bu ülkeler, doğrudan ya da dolaylı olarak Amerika’nın saldırgan politikalarına karşıdır.  (GR editörü)

 

Önemli yerlerin özet çevirisi:

 

Amy Goodman:   İran hakkında konuşalım, savaşı önlemek üzere hazırlanmış bir internet siteniz bile var.

General Wesley Clark:   stopiranwar.com.

AMY GOODMAN:   Irak savaşı öncesinde yaşanan tiyatronun bir benzerini görüyor musunuz?   Kitlesel imha silahı iddiaları ve basının üzerine atlaması…

General Wesley Clark:   Pekâlâ, bir açıdan…

11 Eylül saldırılarından 10 gün sonra Pentagon’daydım. Savunma Bakanı Rumsfeld ve yardımcısı Wolfowitz’i gördüm. Geçmişte komutam altında çalışan askerlere selam vermek için alt kata indim. Generallerden biri seslendi: “Efendim, biraz konuşmamız lazım”, “şuanda meşgulsünüzdür” dedim. Hayır, hayır, kararı verdik, “Irakla savaşa giriyoruz” dedi. Tarih, 20 Eylül’dü.

Irak’la savaşa mı giriyoruz? “Neden”,  “Saddam Hüseyin’i El-Kaide’ye bağlayan yeni bilgiler mi bulundu?” diye sordum.

“O konuda yeni bilgiler yok, Irak’la savaşa girme kararı aldılar, teröristlerle ilgili ne yapacağımızı bilmiyoruz, fakat iyi bir ordumuz var, hükümetleri – ülkeleri alaşağı edebiliriz, sanırsam elinizdeki tek alet çekiç ise tüm problemlerin çivi gibi görünmesi gerekir” dedi.

 

 

Birkaç hafta sonra Pentagon’u yeniden ziyaret ettim, o sırada Afganistan’ı bombalıyorduk. (Aynı kişiyi yeniden görüyor.) “Irak’la savaşa girecek miyiz?”  diye sordum.

“Durum daha da vahim,  (Bu sırada masasına uzanır ve bir kâğıt alır.) bu üst kattan geldi, (Savunma Bakanının ofisinden bahsediyor.) bu bir iç yazışma, 5 yıl içerisinde, 7 ülkenin nasıl alaşağı edileceğini tarif ediyor, Irak’la başlıyoruz, sonra Suriye, Lübnan, Libya, Somali, Sudan ve İran ile bitiriyoruz...” dedi.

 

 

Amy Goodman:   Bush yönetimi ve Suudi Arabistan,   İran’ın desteklediği Şiileri zayıflatmak ve  Suudi Arabistan’ın desteklediği Sünni İslami cihatçıları güçlendirmek için Orta Doğu’da, Lübnan, Suriye ve İran’da gizli operasyonlara para akıtıyorlar, – İslami cihatçılara harcanan bu paralardan bir kısmı Lübnan’da Şiilere karşı savaşan El-Kaide bağlantılı cihatçılara da verilmiş…

(Ek yorum: 1999’da kurulan, El-Kaide’nin bir kolu olan IŞİD’in hangi koşullarda büyüyüp geliştiğini görüyoruz.)

General Wesley Clark:   Bu konuda bir bilgim yok, ama kesinlikle mümkün. Suudiler, daha aktif rol üstlenmeye başladılar…

 

 

Amy Goodman:   1953’de, Teddy Roosevelt’in torunu Kermit Roosevelt,  ABD Başkanı Eisenhower yönetimi altında İran’a gitti ve Muhammed Musaddık’a * karşı bir darbeyi organize etti.

* (Mohammad Mosaddeq, Masaddiq - Mossadegh)

 

General Wesley Clark:   İnsanlar hata yapar, Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı hata ise, özellikle Orta Doğu’daki insanların yönetimlerine müdahale etmektir… (iran ile ilgili konuşuyor…)

 

Amy Goodman:   İran hükümetine karşı gerçekleştirilen darbe, İngiliz petrol şirketi BP ile ilgili değil miydi?

 

General Wesley Clark:   Genellikle öyledir. Çıkarlar – menfaatler vardır.

Orta Doğu ile ilgili gerçek şudur:  “Eğer Ortadoğu’da petrol olmasaydı, Afrika gibi olurdu. Afrika’ya kimse müdahale etmeye çalışmıyor” …

 

 

Yorum: ABD, Afrika’ya da müdahalelerde bulunmuştur. Ruanda, Kongo, Uganda vb.

Konu ile ilgili makale, Ruanda Soykırımı.

 

 

Önemli yerlerin özet çevirisi yapıldı.

Kaynak: globalresearch.ca/we-re-going-to-take-out-7-countries-in-5-years-iraq-syria-lebanon-libya-somalia-sudan-iran/5166

Source English version