Finlandiya okullarda ders ayrımını kaldıran ilk ülke olacak

 

Finlandiya’nın eğitim sistemi dünyanın en iyisi olarak kabul edilir. Uluslararası derecelendirmelerde genellikle  ilk 10 arasındadır. Ancak Finlandiyalı yetkililer, rehavete kapılmak yerine, devrim niteliğinde yeni bir eğitim sistemi getirmeye karar verdiler.

 

Eğitimciler, müfredat içerisinde yer alan dersleri kaldırmak istiyorlar. Matematik, Fizik, Edebiyat, Tarih ve Coğrafya gibi dersler artık olmayacak.

 

Eğitim departmanı genel müdürü Marjo Kyllönen değişiklikleri şöyle açıklıyor:

 

“1900’lerin başında faydasını gördüğümüz eski sistemi kullanan okullar hala var, fakat şu an ihtiyaçlar aynı değil, 21. yüzyıla uygun bir sisteme ihtiyaç var.”

 

Ayrı ayrı dersler yerine, öğrenciler olgu ve olayları disiplinler arası formatla işleyecekler. Örneğin, 2. Dünya Savaşı konusu, Tarih, Coğrafya ve Matematik perspektifi ile incelenecek. “Bir kafede çalışma” konusu işlenirken ise öğrenciler, yabancı dil, ekonomi ve iletişim becerilerini öğrenecekler.

 

Bu sistem, 16 yaş ve sonrası öğrencilere uygulanmaya başlanacak. Genel amaç, öğrencilerin çalışmak istedikleri konu ve olayları, yetenek ve geleceğe dair istekleri doğrultusunda kendilerinin seçmesi. Bu yolla, artık hiçbir öğrenci, bu derse niye ihtiyacım var, “benim ne işime yarayacak?” diye düşünürken, bütün bir Kimya ya da Fizik dersini geçmek ve almak zorunda kalmayacak.

 

Geleneksel öğretmen ve öğrenci ilişkisi de değişecek. Öğrenciler, okul sıralarında endişeli bir şekilde oturup öğretmenin soracağı soruya cevap vermeyi beklemeyecek. Bunun yerine, hep beraber küçük gruplar halinde çalışacak ve problemleri tartışacaklar.

 

Finlandiya’nın eğitim sistemi müşterek çalışmayı teşvik ediyor, bu nedenle öğretmenler de değişikliklerden etkilenecek. Yeni sistem, branş öğretmenlerinin işbirliği içinde çalışmasını gerektiriyor. Helsinki’de öğretmenlerin %70’i hizmet içi hazırlık çalışmalarına başladı.

 

Yen sistem değişikliğinin 2020’de tamamlanması bekleniyor.

 

 

 

Kaynak: www.brightside.me/wonder-curiosities/finland-will-become-the-first-country-in-the-world-to-get-rid-of-all-school-subjects-259910/