Dolar neden yükseliyor? ABD iflasın eşiğinde mi?

Dolar yükseliş trendinde, sebebi ABD’nin devasa boyutlara ulaşan borcu mu?

ABD’nin borcu 20 trilyon dolara ulaşmış durumda. 10 yıl içersinde Amerika’nın borcunun 30 trilyon dolar olacağı bildiriliyor. Amerikan ekonomisi çöküşün eşiğinde ve son çırpınışlarını mı yapıyor?  (1) (2)

Dolar sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yükseliyor. Aşağıdaki grafikleri incelersek Türkiye’nin özel bir durumu ( 15 Temmuz darbe girişimi, ABD ve Batı’nın Türkiye düşmanlığı.) olmasına rağmen, doların, Rus rublesi hariç neredeyse bütün para birimlerine karşı değer kazandığını görüyoruz.

Son bir yıl içerisinde doların bazı para birimlerine karşı değer kazancı / kaybı karşılaştırması:

Türk lirası – dolar

Dolar – İsveç kronu

Dolar – Çin yuanı

Dolar – Rus rublesi

Dolar – avro

Dolar – İngiliz sterlini

(Kaynak: http://www.xe.com/currencycharts/)

ABD yıllardır karşılıksız dolar basarak ayakta durmaya çalışıyordu, ancak dünya ülkeleri dolardan kaçmaya başladı. Çin, İran, Rusya hatta Suudi Arabistan (3) bile dolar yerine başka para birimleri üzerinden ticaret anlaşmaları yapmaya başladılar, sonuç olarak karşılıksız basılan dolar ters tepebilir. Çoğu ülke altın depolamaya başladı. Nitekim Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, açıklama yapmış ve halkımıza “Dövizinizi bozdurup altın alın. Dövizinizi bozdurup TL alın, TL güçlensin, böylece birilerinin oyunu bozulacak” demiştir.

( Bazı siyasetçiler, bu güzelim çağrıyı desteklemek yerine ortalığı bulandırmaya çalışmışlardır.)

Amerikan ekonomisi çöküşün eşiğinde:

Forbes’de yayımlanan makalede, ABD’nin tarihindeki en büyük borç yükü altında olduğu, 1971 – 2015 arasında borçların ve bütçe açığının tavan yaptığı, şirketlerin ABD’yi terk etmeye başladığı vurgulanıyor. (1)

“ABD’nin ekonomik ve finansal sisteminin çöküşü neden hızlandı?” başlığıyla yayımlanan başka bir yazıda, ana akım medyanın Amerika’nın çöküşünü görmezden geldiği, 2010’da 10.5 trilyon olan ABD’nin borcunun sadece 5 yılı içerisinde, 2015’de 19.2 trilyon dolara ulaştığı belirtiliyor. (4)

Grafik kaynak: http://www.zerohedge.com/news/2016-07-01/why-collapse-us-economic-financial-system-has-accelerated

Dolara, yani ABD – Batı hegemonyasına karşı başlatılan hareket: CIPS, BRICS ve Şanghay Beşlisi

Çin, 19 Nisan 2016’da altın destekli yuan (yen) sistemini devreye sokmuştur. (5) Rus rublesi 2-3 yıldan beri altın ile desteklenmeye başlanmıştır. Çin ve Rusya, CIPS adı verilen para transfer sistemini kullanmaya başlamış, ABD ve Batı’nın dünyaya dayattığı dolar ve kendi para birimlerine endeksli SWIFT sistemini terk etmişlerdir.

Çin ve Rusya arasında kullanılan CIPS, BRICS (Brezilya, Hindistan, Çin, Rusya, Güney Afrika) ülkeleri, Şangay (Şanghay) İşbirliği Örgütü  ( Şanghay Beşlisi: Kırgızistan, Çin, Tacikistan, Rusya, Kazakistan ) ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Yakın zamanda tüm dünyaya yayılacak bir sistemdir. CIPS sistemi, Batı’nın kullandığı dolar merkezli transfer sistemi SWIFT’e mükemmel bir alternatif olacaktır.

Doğu’dan ( Asya’dan) yükselen yeni ‘bağımsız’ * mali / parasal sistem; ABD-Batı’nın Çin, Rusya ve BRICS’i yok etmeye çalışmasındaki bir numaralı etkendir. Son yıllarda yapılan yalan haberler ( ABD menşeli basının yaptığı yalan haberler.) ve Brezilya’nın hedef alınması, hep bu yüzdendir. (5)

* Ülkeler kendi para birimlerinde ticaret yapıyorlar. Dolar’a bağımlılık ortadan kalkıyor.

(Not: Panama belgeleri de CIA’in oyunlarından, operasyonlarından biridir. Panama belgelerinde suçlanan ya da üzerine çamur atılan bir tane Batı’lı ve ABD’li şirket veya kişi yoktur. ABD’nin hedefinde olanlar Panama belgeleri ile karalanmaya çalışılmıştır. ) (5) (6)

Sonuç:

Asırlardır bin bir türlü oyunla, dalaverelerle ülkeleri, masum halkları, hatta Afrika, Güney Amerika gibi koca kıtaları sömürerek medeniyetlerini sömürü düzeni üzerine kurmuş olan ABD ve Batı çöküşün eşiğine gelmiştir, Asya ekonomisi canlanmaktadır.

Kaynaklar:

(1) http://www.forbes.com/sites/mikepatton/2016/03/28/u-s-debt-is-heading-toward-20-trillion-where-its-been-where-its-going-and-why/

(2) http://www.washingtontimes.com/news/2016/jan/25/warning-feds-now-foresee-30-trillion-debt/

(3) https://thelastgreatstand.com/2016/05/01/peter-schiff-gold-and-currency-markets-expose-u-s-recovery-myth/

(4) http://www.zerohedge.com/news/2016-07-01/why-collapse-us-economic-financial-system-has-accelerated

(5) http://www.globalresearch.ca/the-collapse-of-the-western-fiat-monetary-system-may-have-begun-china-russia-and-the-reemergence-of-gold-backed-currencies/5521107

(6) http://www.zerohedge.com/news/2016-04-12/swiss-bank-whistleblower-claims-panama-papers-was-cia-operation