Çin medyası: Çin ve ABD arasında savaş kaçınılmaz olabilir

Çin medyası, Donald Trump’ın Dışişleri bakanlığı için uygun gördüğü isim Rex Tillerson’ın saldırgan tavırlarının, Çin ve ABD arasında bir çatışmaya dönüşebileceği konusunda uyarılar yaptı.

Trump’ın Dışişleri bakan adayı Rex Tillerson Çarşamba günü yaptığı konuşmada, “Çin, sorunlu Güney Çin Denizi bölgesinde yapay adalar inşa etmeyi durdurmalı ve bu adalardan men edilmeli” dedi.

Güney Çin Denizi’ndeki adalar (Fotoğraf kaynak: Wikipedia.org, Wikimedia.org)

Tillerson, Amerika’nın Çin’i adalardan (Adalar, sığlık alanda mercan resifleri üzerine inşa edilmiş ve savunma silahları ile güçlendirilmiş.) nasıl men edeceğini açıklamamasına rağmen, sözleri, Çin basınından güçlü bir tepki aldı.

China Daily, “ABD ve Çin arasında yıkıcı bir çatışmaya dönüşebilir” derken, Global Times, “ABD’nin eline geçecek tek şey topyekûn savaştır” dedi.

“Amerika, Güney Çin Denizi’nde büyük çaplı bir savaş planlamıyorsa, ABD’nin Çin’i adalardan yasaklama girişimlerinin aptalca olduğunu”  ve bu senaryoya göre, nükleer silah kullanımının da kaçınılmaz olacağını yazan China Daily, “ABD ve Rex Tillerson, nükleer bir gücün kendi topraklarından çekilmesini istiyorsa, nükleer silahlarını güçlendirmeli” dedi.

Kaynak: http://www.presstv.com/Detail/2017/01/13/506005/China-dailies-US-Tillerson-South-China-Sea-dispute