CIA’in medyayı kontrol ettiğini açıklayan Alman gazeteci 56 yaşında hayatını kaybetti

 

Almanya'nın saygın gazetesi Frankfurter Allgemeine Zeitung'un editörlüğünü yapmış, son yıllarda ise CIA ve ABD hükümetlerinin basını, medyayı nasıl kontrol ettiğini açıklayan Udo Ulfkotte, 56 yaşında kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

2014’de Russia Insider, Udo Ulfkotte ile özel bir röportaj yapmıştı, kısa bir alıntı:

 

“Kuklalardan bahsediyoruz, efendileri ne söylemelerini isterse yazan ve çizen gazeteciler. Ana akım medyanın Ukrayna ile ilgili anlattıklarını ve gerçekte dönen dolapları biliyorsanız büyük resmi görürsünüz. Efendileri arka planda Rusya ile savaş çıkartmak için bastırıyor, batılı gazeteciler ise miğferlerini kuşanıyor.

 

Bende bu düzenin bir parçasıydım ve utanıyorum. Fakat şu an bunu tersine çeviremem. Gazetedeki üstlerim yaptıklarımı onaylasalar da, asıl suçlu benim…”

 

2014’de Oriental Review sitesine verdiği bir röportaj:

 

Para almadım, hediyeler aldım. Altın saatler, dalış ekipmanları, 5 yıldızlı otellerde konaklamalı geziler gibi hediyeler. Para ve hediyelerden daha önemlisi, ABD yanlısı, NATO yanlısı yazılar yazdığınız zaman desteklenmeniz. Bunu yapmazsanız (Amerikan yanlısı yazılar yazmazsanız.)  kariyer yapamazsınız, ofiste editöre gelen mektupları ayıklayan biri oluverirsiniz.

 

ABD’ye sürekli, tekrar tekrar hiçbir ücret ödemeden uçtuğunuz ve Amerikan politikacıları ile röportajlara davet edildiğiniz zaman, kendinizi güç odaklarının içinde hissediyorsunuz. Bu güç odaklarına yakın olmak istiyorsunuz ve onları memnun edecek yazılar yazıyorsunuz. Herkes, meşhur politikacılara erişebilen ünlü bir gazeteci olmak ister. Fakat bir yanlış cümle ve kariyeriniz son bulur. Herkes bunu bilir. Ve herkes bu işin içindedir.

 

 

Aynı yıl, RT’de yer alan röportaj videosu: (İngilizce) ( Alman medyasındaki bozulma ve kendi kariyerinden bahsediyor.)

 

https://www.youtube.com/watch?v=sGqi-k213eE

 

 

 

Kaynak: http://russia-insider.com/en/media-criticism/german-journalist-who-blew-whistle-cia-media-control-drops-dead-56/ri18544