Boko Haram, CIA projesidir

 

Amerikalı analiste göre, Boko Haram’ı uzun adı Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı olan “CIA” tezgâhlamıştır.

Dr. Randy Short, CIA’in Boko Haram’ı Libya Devrimci Muhafızlar komutanı Halife Hafter (Khalifa Haftar) aracılığıyla kurduğu ve finanse ettiğini açıkladı.

Halife Hafter de geçmişte CIA tarafından eğitilmişti.

 

(Ek bilgi: African Globe sitesinde 12 Eylül 2016’da yayımlanan haberde, CIA destekli General Halife Hafter’in Libya petrol sahalarının kontrolünü ele geçirdiği belirtiliyor.

Kaynak: www.africanglobe.net/africa/cia-backed-general-khalifa-haftar-seizes-control-libyan-oil-fields/  )

 

Dr. Randy Short, ABD’nin ve Anglo-Amerikan beyaz ırkın üstünlüğünü savunan emperyalist güç odaklarının, sınırlarını sömürge döneminde kendilerinin çizdiği Nijerya’yı şimdi de parçalara ayırmak istediğini söylüyor ve ekliyor:

ABD hükümetinin Boko Haram’ın kaçırdığı çocukları kurtarmak istediği şeklinde ifade gerçek dışı, Amerika’nın kaçırılan 300 çocuğu kurtarmak için askerlerini ve askeri İHA’ları göndermesinin ardında başka planlar var, ABD hükümetinin çocukları kurtarmak gibi bir planı yoktur.

 

Ek bilgi: Üzerinden bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Nijerya’da Boko Haram’ın kaçırdığı (ABD’nin arama ve kurtarma  amacıyla askerlerini gönderip İHA’larını görevlendirdiği) 300 çocuğun akıbeti meçhuldür.

www.hrw.org/news/2016/03/29/nigeria-year-no-word-300-abducted-children

 

 

Kaynak: Standard News Kenya. Son güncelleme: 25.1.2018

www.standardnews.co.ke/2014/05/revealed-boko-haram-cia-project.html