Assange, ana akım şirket medya gerçeğini açıklıyor: Medya silah olarak kullanılıyor

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange hafta sonu düzenlenen bir basın toplantısında, gazete haberlerinin silah haline dönüştürüldüğünü, para uğruna sahte haber yapan şirket medyalarının ise “fırsat avcıları” olduğunu söyledi. (Tüm dünyaya hâkim olan ‘ABD ve İngiliz basını’ ile ilgili konuşuyor.)

Röportaj ve yazıdan önemli kısımların özet çevirisi:

“Sahte haberler / yalan haberler söyleminin ortalıkta dolaşmaya başlamasından Wikileaks memnun, Wikileaks olarak elimizdeki belgelerin doğrulukları konusunda hiçbir şüphe yok.”

Ana akım medya bilgileri çarpıtırken, isimsiz, kaynağı belirlenemeyen kişilerden alıntı yapıp, hatta alenen uydurma haberler yaparken; Wikileaks, önyargısız, tarafsız, insanların düşüncelerini etkilemeden gerçek ve üzerinde hiç oynama yapılmamış belgeleri halka açıklıyor.

Wikileaks’in herkesin arama yapabileceği veri tabanı hakkında:

“Silaha dönüştürülmüş bilgileri okumuyorsunuz.”

“Gazetede bir makale okurken, silah şekline dönüştürülmüş, düşüncelerinizi etkileme amacıyla planlanmış bir yazı okuyorsunuz.”

Julian Assange’ın “silah şekline dönüştürülmüş yazı” derken anlatmak istediği şey, Washington Post, New York Times gibi medya kuruluşlarının yaptığı propaganda haberleridir.

“Gerçeklerden bu denli sapılması, basının silah haline dönüştüğünün göstergesidir. Gazeteciler ve medya zaman zaman hata yapabilir, ancak aslı astarı olmayan sahte haberler ve makaleler sorumsuzluk olarak nitelendirilemez.”

“Destansı boyutlarda bir ‘bilgi savaşının’ tam ortasındayız.  Gerçekler halka ulaşamadan çarpıtılıyor, yalan haberler propaganda malzemesi yapılıyor, bu durum tehlikeli ve korkunç şeylerin gerçekleşeceğinin bir işareti… “ (Olası bir üçüncü dünya savaşından bahsediyor.)

Bu tespitin doğruluğu kanıtlandı.  Ana akım medyada, Rusya ve İran karşıtı haberler manşetten veriliyor, insanların düşünceleri manipüle edilmeye çalışılıyor…

Kaynak: http://thefreethoughtproject.com/assange-truth-corporate-media/