Amerika’nın radikal İslam ile Şeytani Oyunu

ABD’nin radikal İslam ile Şeytani Oyunu

Radikal İslam’ın evrilmesindeki Amerikan parmağının izini sürmek nispeten zordur, çünkü kökten dinci gruplara CIA’in verdiği destek, gizli operasyonlar ile yürütülmüştür.

Robert Dreyfuss’un, “Şeytani Oyun: ABD, Radikal İslam’ın Yayılmasına Nasıl Yardımcı Oldu” isimli yeni kitabı olaya geniş bir bakış açısı getirmektedir. Kitapta, CIA’in radikal İslam’ı komünizme karşı kullanmasının, Ortadoğu ve Asya’da ‘İslam adı altında’ terörün yükselmesine nasıl yardımcı olduğu anlatılmaktadır.

Aşağıda yer alan olaylar, ABD’nin kökten dinci ve İslami militanlarla 70 yıllı aşkındır süren işbirliği ve desteğinin sonucunda, 1990’lar ve 11 Eylül 2011’de kendi yarattığı terörün ABD’yi ziyaretini kısaca anlatıyor.

 

 

1933

Suudi Arabistan, ABD’ye petrol arama izni ve bulunan petrolün gelirlerinin paylaşım haklarını verir. Arap-Amerikan Petrol Şirketi, 1938 yılında ilk ticari petrol kuyusunu keşfeder.

 

18 Şubat 1943

ABD Başkanı Franklin D. Roosvelt, Suudi Arabistan’ın güvenliğinin Amerikan çıkarları için çok önemli olduğunu ilan eder ve ABD yardımı alacağını açıklar.

 

1945

Suudi Arabistan ve Amerika Birleşik Devletleri, Dhahran’da bir ABD üssü kurmak için mutabakat imzalarlar. Nisan 2003’e kadar Amerikan askerleri bu üssü kullanır. Suudiler, ABD’ye Arap yarımadasında inceleme yapma iznini verir.

 

14 Şubat 1945

ABD Başkanı Franklin D. Roosvelt, Suudi Kral Abdülaziz el-Suud ile yüz yüze bir görüşme yapar.

 

1951

Bir anlaşma ile ABD’ye Suudi Arabistan’da daimi olarak askeri talim, tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapma izni verilir.  ( İlgilenenler araştırabilir: USMTM )

 

1951

CIA, ‘Radyo Liberty’ isminde anti-komünist propaganda radyosunu kurar. Asya, Avrupa’da yerel grup ve halklar kışkırtılır. CIA’in radyo aracılığıyla Sovyetler Birliği’ne karşı kışkırttığı yerel halkın çoğunluğu Müslüman’dır.

 

1952

Aramco isimli Amerikan-Suudi petrol şirketi, Riyad’da dini propaganda malzemelerinin ( Kitap, vb. ) basımını finanse eder. ( Amerikan petrol şirketleri nasıl bir din planlıyorlar acaba?)

 

1952

CIA, İran’da *Ayetullah Kaşani’ye Muhammed Musaddık’ın ulusal birliğinden ayrılması için rüşvet önerir. Ayetullah Kaşani, İran İslam Devrimi’nin lideri Ruhullah Humeyni’nin akıl hocasıdır. Kaşani, Şii bir İslami terör *örgütünün lideri olacaktır.

( CIA’in önerdiği rüşvet, Ayetullah Kaşani’yi cezbeder ki (1); Kaşani, Musaddık’ın ulusal birliğinden ayrılır ve darbeci, Amerikancı, İran şahı olarak bilinen Muhammed Rıza Pehlevi’nin yanında yer alır. (2)

Günümüzde (17.10.2016) Musul operasyonu ile kaşınmaya çalışılan mezhep çatışmalarının ve ilgili olayları körükleyen kişilerin geçmişte kimler tarafından desteklendiğini görüyoruz.

1.http://harvardmagazine.com/2011/01/kermit-roosevelt

2.https://en.wikipedia.org/wiki/Fada%27iyan-e_Islam

*(Fada'iyan-e Islam, Devotees of Islam)

*(Ayatollah Seyyed Abol-Ghasem Mostafavi Kashani)

Not: Wikipedia, CIA denetiminde olsa da ( ABD’nin onay vermediği bilgiler anında silinir.), eski olaylar için kaynak alınabilir.

 

 

19 Ağustos 1953

ABD istihbarat örgütü CIA ve İngiliz İstihbaratı MI6, İran’da halk tarafından seçilen Muhammed Musaddık’a karşı bir darbe düzenler ve Batı-Amerika yanlısı ‘Şah’ başa getirilir.

Muhammed Musaddık’ın İran petrollerini millileştirmesi ve Sovyetler Birliği ile yakınlaşması, Batı’nın çıkarlarını tehdit etmiştir.

 

Eylül 1953

ABD Başkanı Dwight D. Eisenhower, Müslüman Kardeşlerin lideri Said Ramazan (Said Ramadan) ile Beyaz Saray’da akşam yemeği yer. Müslüman Kardeşler, Mısır’da kurulan radikal İslami bir örgüttür, 1940’larda işledikleri suikastler, ve fanatik teröristleri ile bilinir.

( Müslüman Kardeşlerin lideri Said Ramazan’ın ABD Başkanı ile Beyaz Saray’da yemek yemesi sizi şaşırttı ise,  Mısır’daki Müslüman Kardeşleri, İngiliz İstihbaratının kurduğunu belirtmek isterim, ayrıca Said Ramazan bu yemeğin ardından muhtemelen CIA için çalışmaya başlamıştır.

İlgilenenler Eric Draitser’ın makalesini okuyabilirler: www.globalresearch.ca/unmasking-the-muslim-brotherhood-syria-egypt-and-beyond/5315406 )

 

 

26 Ekim 1954

Müslüman Kardeşler’in gizli bir kanadı, Cemal Abdül Nasır’a (* Cemal Abdülnasır) suikast girişiminde bulunur. Nasır, 1952’de Kral Faruk’a düzenlenen askeri darbenin lideridir. Müslüman Kardeşler, Mısır’da yasaklanır.

*Gamal Abdel Nasser

 

23 Temmuz 1956

Nasır, Mısır Cumhurbaşkanı olur. Nasır’ın sola yatkın ideolojisi, ABD’yi alarm durumuna geçirir. Mısır’ın Sovyetlere yaklaşacağından korkarlar.

 

Ocak 1957

Eisenhower doktrini, ABD meclisinde açıklanır. Başkan Eisenhower, komünizme karşı Orta Doğu’yu koruma amaçlı askeri ve finansal destek sağlanacağını duyurur. Suudi Arabistan, Amerikan yardımını alan ‘ilk ülke’ olur.

 

Temmuz 1967

‘İsrail’ ile ‘Mısır-Suriye-Ürdün’ arasında, ‘Altı Gün Savaşı’ ismindeki savaşın ardından birçok Arap ülkesi, Amerikan elçiliklerini kapatır. Suudi Arabistan, ABD’nin Arap dünyasındaki tek bağlantısı haline dönüşür.

* Arap-İsrail Savaşı

 

 

1970’ler

(ABD’nin çabaları meyvelerini vermeye başlıyor…)

Radikal İslami gruplar, Ortadoğu’da yeşermeye başlar. Mısır’da kökten dinci gruplar ve Eymen ez Zevahiri liderliğinde İslami Cihat, İran’da Şii militanlar ve Suudi Arabistan’da vahhabilik.

 

 

Ekim 1970

Cemal Abdül Nasır hayatını kaybeder, yerine ‘şeriat sözü’ veren Enver Sedat gelir. Politik İslam, Mısır’da yükselmeye başlar. İslami bir banka sistemi oluşturulur, bu sistemle militanlar ve kökten dinciler desteklenir.

( Cemal Abdül Nasır’ın ölümünde suikast iddiaları vardır. Enver Sedat, yönetime gelir gelmez Sovyetler Birliği ile ilişkileri kesmiştir. ABD’nin arabuluculuğunda İsrail ile masaya oturup barış anlaşması imzalamıştır. Enver Sedat’ı Batı çok sevmiş olmalı ki, 1978 yılı Nobel Barış Ödülünü vermişler. Enver Sedat’ın eşi ise, ABD’de üniversitelerde (Radford, American, University of South Carolina) ders vermekteymiş. )

 

Mayıs 1971

Enver Sedat, cezaevinde bulunan Müslüman Kardeşler üyelerine af çıkartır. Devletten ve hükümetten Nasır yanlılarını temizler.

 

1972

CIA, Asya Vakfı’nı kurar (Asia Foundation). Bu vakıf, Kabil Üniversitesi’nde Afgan İslami hareketini finanse eder. CIA yardımı alanlar arasında, Usame bin Ladin ile ilişkileri bulunan Rabbani Sayyaf ve Gulbeddin (Gülbeddin) Hikmetyar’da bulunmaktadır. İkili, Afgan güçleri içinde gizli bir grup kurarlar, daha sonraları 80’lerde Sovyetlere karşı cihat güçlerini yöneteceklerdir.

 

1972

Afganistan’da Müslüman Gençler adında bir örgütün içinde, gizli bir hücre oluşturulur. Bu oluşum, komünizmle savaşmak için CIA’den gizli yardım talep eder.  Sol görüşlü dört Afgan  öldürülür.

 

17 Temmuz 1973

Sovyetlere karşı sıcak bir duruşu olan Serdar Muhammed Davud Han, kansız bir darbe ile yönetimi ele geçirir ve Afganistan’da krallık yönetimine son verir, demokratik Afganistan Cumhuriyeti’ni kurar.

ABD, hızlı bir şekilde Afganistan’da Cumhuriyet karşıtı güçleri ve radikal İslami Partisini desteklemeye başlar.

 

Ekim 1973

İsrail, Yom Kipur savaşını kazanır. Suriye ve Mısır kaybeder. ABD’nin İsrail’e desteği sebebiyle, OPEC petrol üretimini düşürür. Tüm dünyada petrol fiyatları 4 kat artar, sonuç olarak Suudi Arabistan zengin olur ve vahhabicilik beslenir.

 

Eylül 1973

CIA, İran ve Pakistan istihbaratı ile güçlerini birleştirir. Afganistan’daki kökten dincilere, darbe yapabilmeleri için yardım ederler. Serdar Davud’un kurduğu, Afganistan Cumhuriyetine karşı yapılan CIA destekli darbeler başarısız olur. Eylül, Aralık ve Temmuz 1974, toplamda 3 darbe girişimi.

 

1974

Mısır’da Müslüman Kardeşler, Enver Sedat’ın ‘İMF ile yürüttüğü reformları desteklemesi’ için ‘halka çağrı’ yapar. ( Müslüman Kardeşler İMF’yi destekliyor.) Reform adı altında borçlandırılan Orta Doğu ülkelerinin ekonomileri, İMF ile çökertilir.

 

1975

Müslüman Kardeşlerden bir grubun, Afgan Cumhurbaşkanı Serdar Davud’u devirmek için görevlendirildiği belirlenir. Ayaklanma başarısız olunca, liderleri, Gulbeddin Hikmetyar ve Sayyaf Pakistan’a kaçar ve Pakistan gizli servisinden (ISI) destek alır.

 

1975 – 1976

ABD, İran ve Pakistan’ın yoğun baskısı sonucu; Serdar Davud, Afganistan hükümetinden solcuları temizlemeye başlar, solculara ve komünistlere suikastlar düzenlenir.

 

1976

Mısır Faisal İslami Bankası, Müslüman Kardeşlerim aktivitelerini finanse eder. 1970’lerde kurulan İslami banka sistemi, Suudi Arabistan, Batı bankaları ve hükümetleri tarafından finanse edilmiştir. Bu banka sistemi tüm Mısır’a yayılır ve radikal militan İslami grupların finans kaynağı olur.

2001’de ise, ABD, bu İslami bankaların tamamını ‘Terörist Finansörleri’ diye adlandırmıştır.

 

19 Kasım 1977

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, İsrail’i ziyaret eder. İlerleyen tarihlerde, Camp David anlaşması imzalanır. Mısır, Sovyetler Birliği ile ilişkileri keser. 1980’lerde ABD’nin en güçlü müttefiklerinden bir haline gelir.

 

1978

İsrail, Filistin Özgürlük Organizasyonu’nun önünü kesmek için Ahmed Yasin öncülüğünde bir İslami militan grubuna destek olur. (Ahmed Yasin, ileri tarihlerde Hamas’ın manevi lideri olacaktır.) ABD, bu işe göz yumar. İsrail, terörist grupların eğitimini sağlar.

 

1978 – 1979

Amerika,  Afganistan’da komünizm karşıtı güçleri destekleyerek aslında Müslüman Kardeşleri de desteklediğinin tamamen farkına varır. Kanıtlar, Dış İşleri belgelerinde, elçilik yazışmalarında sıklıkla geçmektedir.

 

1978

Zbigniew Brzezinski, ‘Kriz bölgesi’ (Krizli Bölge) (Kriz Yayı, :Hilal) (Kriz Arkı)  tezini ortaya atar.

Teze göre;    Amerika Birleşik Devletleri,   Sovyetler Birliği  ve  Arap  milliyetçiliğine karşı ‘Politik İslam’ı  destekleyerek,  Orta Doğu’da eski gücüne kavuşabilir.

 

Ocak – Şubat 1979

Ruhullah Humeyni liderliğindeki (Şii) kökten dinciler, İran Şahı’nı devirir ve İran’da teokratik bir diktatörlük rejimi oluşturur. ( İran’daki bu rejim değişikliğinde ABD’nin rolü büyüktür.)

 

3 Haziran 1979

ABD Başkanı Carter, CIA’in Afganistan’da radikal dincilere direkt yardım edebilmesini sağlayan gizli bir talimat verir. Sovyetler Aralık ayında Afganistan’ı işgal eder.

 

Kasım 1979

Humeyni, İran’daki Amerikan elçiliğini yapılan baskını koordine eder, İran’da rehine krizi patlak verir.

( Rehine krizi de ABD ile koordinasyon halinde yürütülmüş, ABD’de seçim malzemesi olarak kullanılmıştır. İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Ruhullah Humeyni’nin ABD ile ilişkileri çok öncelere dayanmaktaydı… Ronald Regan ve George W. Bush ikilisi, 52 rehinenin 1980 başkanlık seçimlerden önce teslim edilmemesi için İranlılara rüşvet vermişlerdir. )

 

23 Ocak 1980

Carter Doktrini adıyla bilinen politikaya göre ABD, körfez bölgesinde kendi çıkarlarını korumak için gerekli gördüğü takdirde askeri güç kullanabilir. Yalnız bir sorun vardır, bölgede ABD’nin yeterli askeri gücü yoktur. ( Yıl 1980, Ayrıca ABD’nin bölgede bir düşmanı da yoktur, bu düşman ilerleyen zamanlarda yaratılacaktır.)

 

 

Ocak 1980

ABD’nin bölge politikalarının mimarı Zbigniew Brzezinski, Mısır’ı ziyaret eder. Afganistan savaşı için Arap destekçiler örgütlenecektir. Enver Sedat, ABD’nin Mısır’da bir üs kurmasına izin verir ve Müslüman Kardeşler içinden seçilmiş bir grubu silahlandırır. ABD özel kuvvetleri, kökten dinci militanlara bomba yapımı, sabotaj, kundaklama ve gerilla savaşı eğitimi verirler. ABD’nin eğitim verdiği kökten dinci militanlar arasında Usame Bin Ladin de bulunmaktadır.

Usame Bin Ladin, Amerikalı yeşil bereliler ve deniz komandoları tarafından eğitilir. Sonraları El Kaide’nin omurgasını, ABD’nin eğittiği bu kişiler oluşturacaktır.

 

 

Mart 1980

ABD Başkanı Carter, Sovyetlere karşı, RDF isimli askeri gücü kurar.

Başkan Regan, bu gücü ‘CENTCOM’ adı altında daha da geliştirir, 1990 Körfez Savaşı, 2001 Afganistan’ın işgali ve 2003 Irak’ın işgalinde komuta merkezi olacaktır.

 

6 Ekim 1981

Radikal Müslüman bir grup, İsrail ile yapılan Camp David barış anlaşmasını, İslam’a karşı işlenen bir ihanet olarak gördüğü için Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat’ı suikastla öldürülür.

 

1984

1980’lerde ABD ordusunun eğitim verdiği Usame bin Ladin ve Abdullah Assam, El Kaide’nin operasyonlarını yönetmek için Pakistan’da MAK isminde bir büro kurarlar.

Sovyetlerin kaynaklarını tüketme amacıyla, CIA’in radikal dinci Afgan militanlara verdiği destek kat kat artar, bu fonların menşei Suudi Arabistan’dır.

 

 

1987

‘Hamas’ kurulur, Mısır’daki Müslüman Kardeşlerden gelen radikal militanlar sayesinde çabucak büyür. ABD istihbarat raporları, İsrail gizli servisinin Hamas’a destek olduğunu göstermektedir, amaç Filistin milliyetçiliğinin önüne geçmektir. ABD buna göz yumar. ( ABD, göz yumdu mu, yoksa kendisi de işin içinde miydi?)

 

1989

1980’lerde Amerika’nın kökten dincilere ve İslami oluşumlara verdiği destekler sonucu, Cezayir’de ‘İslami Kurtuluş Cephesi’ (FIS) ismiyle yeni bir politik parti kurulur. İslami Kurtuluş Cephesi kurucuları arasında, Müslüman Kardeşler üyeleri ve El Kaide’li Abdallad Anas vardır.

 

1992

Cezayir de seçimleri İslami Kurtuluş Cephesi kazanır, ancak iktidarda bulunan FLN partisi bunun önüne geçer, FIS liderleri tutuklanır. Bu olay 1999’a kadar süren Cezayir iç savaşının fitilini ateşler.

 

23 Şubat 1993

Dünya ticaret merkezinin bombalanmasının ardından, Mısır Faisal İslami bankasının kurucularından, CIA’in Afganistan’da verdiği anti-komünist savaş için adam toplamada yardımcı olan Omar Abdel-Rahman, bir komploya bulaşmaktan 1995’de mahkûm edilir.

 

1994-1998

ABD, Usame bin Ladin’in finansal desteğine muhtaç kalan Taliban ile ortak ilişkilerine devam eder.

 

1996

Taliban, Sudan’dan kovulan Usame bin Ladin’e Afganistan’da kucak açar.

 

 

1997-1999

Taliban üyeleri Nebraska’ya (ABD) tatile gider, propaganda uzmanı ve çocuk kitapları üreten CIA’in finanse ettiği Thomas Gouttierre’i ziyaret ederler.

Afganistan ve Pakistan’da eğitim programlarında Thomas Gouttierre’in kökten dinci ve cihatçı söylemlerini içeren kitaplar okutulmaktadır.

 

 

7 Ağustos 1998

İslami terörist gruplar, ABD’nin Kenya ve Tanzanya elçiliklerini bombalarlar.

 

12 Ekim 2000

İslami terörist gruplar, ABD ordusun bir savaş gemisine Yemen açıklarında saldırı düzenler.

 

11 Eylül 2001

El Kaide teröristleri, Dünya Ticaret Merkezinin ikiz kulelerine ve Pentagon’a saldırır.

 

 

Kaynak, Melanie Colburn yazısı: www.motherjones.com/politics/2006/01/americas-devils-game-extremist-islam

( Parantez içindekiler ek bilgi olarak verilmiştir. Son güncelleme: 9.1.2018. Bazı çeviri hataları giderildi. )

 

 

( 11 Eylül saldırılarını ABD kendi yaptı, CIA yaptı vb. gerçeklere girmeden,  WTC 7’yi araştırın…

 

Sonrasına kısaca devam edelim:

 

* Sovyetler Birliği’nin çöküşünden tam 10 yıl sonra, 11 Eylül 2001 saldırıları ile ABD ve Batı kendisine yeni bir düşman yaratır.

‘Terörizmle savaş adı altında’,  ‘İslamiyet’.

Senelerdir  ABD ve Batı’nın beslediği, desteklediği ‘Radikal İslamcı’ militanlar ve örgütleri, partileri, vs.

Bir anda TERÖRİST ilan ediliriler. Irak ve Afganistan işgal edilir. Birçok başka ülkede gizli operasyonlar düzenlenir.

 

Irak’ın işgalinin ardından…

* IŞİD, (DAEŞ, DEAŞ adı her ne ise) kurulur.

 

* Suriye, bir savaş alanına dönüştürülür. Suriye içerisinde rejim karşıtı onlarca örgüt ABD’nin desteğini alır.

 

* Libya’da Muammer Kaddafi, sokak ortasında, mahkemeye çıkarılmadan, bir yargılama yapılmadan linç edilerek öldürülür. ABD, Libya’da IŞİD’i kullanmıştır. Libya, IŞİD’in kalelerinden biri haline dönüşür.

 

* Örgüt üyelerinin gözünde ‘liderleri’ peygamber olarak görülen, merkezi ABD’de Pensilvanya eyaletinde olan Fetö terör örgütü ve CIA, ortak olarak 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştirir.

 

Darbe girişimin amacı, Türkiye’nin de kaos ortamına sürüklenmesi, iç savaş koşullarının oluşturulması ve Türkiye’nin bölünmesidir.

 

 

Barış dini olan İslam, İslamiyet ve Müslüman ülkeler, bir asır önce İngilizlerin başlattığı, 60 yılı aşkındır bayrağı ABD’ye devrettiği ‘kirli oyunlara maruz kalmaktadır.’ )