Amerika, İkinci Dünya Savaşından bu yana 20 Milyondan fazla insanı öldürmüştür.

 

İlk olarak 2015 yılında yayımlanmıştır.

 

2007 yılında James A. Lucas’ın yazdığı bir makalenin çevirisi.

(Bazı kısımların özet çevirisi yapılmıştır. Parantez içindeki kısımlar ek bilgi olarak eklenmiştir.)

Son güncelleme: 9.1.2018, bazı hatalar giderildi.

 

 

Bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri ordusunun Kore, Vietnam ve Irak savaşlarında 10 - 15 Milyon insanın ölümünden sorumlu olduğunu açığa çıkarmıştır. Vietnam Savaşı, Kamboçya ve Laos’da meydana gelen ölümleri de kapsamaktadır.

 

Kamuoyu, muhtemelen bu rakamlar ve Amerika’nın gizli kapaklı yürüttüğü savaşlardan habersizdir. Yakın zamanda yaşanan savaşlarda, ‘9 ila 14 Milyon İnsan’ Afganistan, Angola, Kongo, Doğu Timor, Guatemala, Endonezya, Pakistan ve Sudan’da hayatını kaybetmiştir.

 

Büyük küçük bütün devletler, Amerika Birleşik Devletleri’nin hedefi olmuşlardır. Neredeyse dünyanın tamamı, bir şekilde ABD işgalinden payını almıştır.

 

Dünya genelinde 20, 30 milyon insanın ölümü, direkt ya da dolaylı olarak, savaşlar veya çatışmalar sonucu ABD tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Mağdur aileler ve yakınları için ABD mi yaptı, ABD’nin desteklediği güçler mi yaptı, vb. kimin bu ölümlerden sorumlu olduğunun bir önemi yoktur.  Onlar, nasıl hayatta kalabileceklerini, mülteci olup olmayacaklarını düşünmekte, ya da kaybolan yakınlarını aramaktadırlar.

 

ABD’ye karşı nefret, her geçen gün daha da artmaktadır. Bazı uzmanlar, bu savaşlarda, toplam ölü sayısının 10 katı kadar da yaralı olduğunu tahmin etmektedirler. Yaralıların durumu yakınları için sonsuz bir cehennemdir.

 

 

Afganistan

ABD’nin Sovyetleri Afganistan’ı işgal etmek için kışkırtması sonucu çıkan savaşta,  1 milyon 800 bin kişi hayatını kaybetmiştir.

Sovyetler Birliği, o zamanlar laik bir devlet olan Afganistan ile dost bir ilişki yürütürken, Afganistan’da yönetimin aşırı dinci gruplara geçeceğini görünce, bu durumun Sovyetler Birliği’ne yayılabileceğinden korkup, Afganistan’ı işgal etmiştir.

1998’de bir röportajda, ABD başkanı Carter’ın danışmanı Zbigniew Brzezinski, Afganistan’da ABD’nin kökten dinci grupları desteklediğini,  Sovyetlerin bu yüzden işgali gerçekleştirdiğini itiraf etmiştir.

CIA, kökten dinci gruplara 6 Milyar dolar yardım yapmış (Ayrıca silah yardımı)  ve bu gruplar Afganistan’ı ele geçirmiştir. Sovyetler,  böylelikle Afganistan’ı işgal eder. (Sovyetler, savaşı kaybetmesine rağmen nükleer silah kullanmamıştır. Afganistan’da büyük yara alan Sovyetler Birliği, dağılma sürecine girer.)

10 yıl süren savaş sonunda, 1 milyon 800 bin insan hayatını kaybeder.

Afganistan’da üretilen eroin, ABD’ye gönderilir. Amerikan pazarının %60’ını karşılar. (Eroini pazarlayan CIA’dir)

2001 yılında ABD, Afganistan’a geri döner…

(Amerika’nın 20 yıl önce desteklediği kökten dinci gruplar, birden bire terörist ilan edilmiştir.)

11 Eylül saldırıları sonrasında, ABD bombardımanlarında 12.000 Afgan katledilmiştir.

( 11 Eylül saldırılarını ‘CIA’  organize etmiştir. İkiz kuleler ve ikiz kulelerle alakası olmayan, hiç bir uçağın çarpmadığı Wtc7 binası, kontrollü patlamayla indirilmiştir. BBC spikeri Jane Standley, WTC7 binası daha çökmeden binanın çöktüğünü canlı yayında milyonlara söylemiştir. )

 

Angola

(300,000 ila 750,000 kişi, ABD’nin ve CIA’in gizli, örtülü savaşı sebebiyle hayatını kaybetmiştir.)

Angola’da sömürgeciliğe karşı direniş, 1960’lı yıllarda başlar. Angola hükümeti, Birleşmiş Milletler tarafından tanınır, buna karşı çıkan birkaç ülkeden biri de ABD’dir.

1986 yılında, Angola hükümetini devirmek isteyen UNITA adlı bir grubu destekleyen yine ABD’dir, bugün bu çatışma halen sürmektedir.

 

Arjantin:

Bkz. Güney Amerika, Condor Operasyonu

 

Bangladeş:

Bkz. Pakistan

 

Bolivya

Bolivya hükümetinin madenleri, yer altı zenginliklerini millileştirmesinden (devlete bağlamışlar) rahatsız olan ABD; ABD’de (Teksas) eğitim görmüş sürgündeki lider Hugo Banzer’in Bolivya’da darbe yapmasına yardım eder.

(CIA, darbeyi organize eder.) Yönetimi, CIA darbesi ile ele geçiren Hugo Banzer döneminde, Bolivya madenlerinin özelleştirilmesine karşı çıkan 400 kişi öldürülmüştür.

 

Brezilya:

Bkz. Güney Amerika, Condor Operasyonu

 

Kamboçya

ABD, Johnson ve Nixon’ın başkanlık dönemlerinde Kamboçya’yı gizli olarak bombalamaktaydı. Başkan Nixon, bombalama faaliyetlerine hız verip Kamboçya’yı işgal edeceğini duyurunca Amerika’da savaş karşıtı büyük gösteriler başlar.

Kamboçya’nın bombalanması ülkeyi müthiş bir istikrarsızlığa sürükler, bu durum Khmer Rouge adında Pol Pot yönetiminde bir partinin yönetimi devralmasıyla son bulur. (Pol Pot, ölmeden bir süre önce, geçmişte CIA için çalıştığını itiraf eder.)

CIA kuklası Pol Pot ve partisi, Kamboçya’da milyonlarca insanın katledilmesine sebep olmuştur.

Khmer Rouge’un aktivitelerinden ‘CIA’ sorumludur. CIA’in desteklediği Khmer Rouge partisi yüzünden toplamda 2,5 Milyon kişi iç çatışmalarda hayatını kaybeder.

 

Çad

1982 yılında CIA’in yönetime getirdiği Hissen Habre ve partisi, ülkede 40 bin insanın ölümünden, 200,000 insanın işkenceye maruz kalmasından sorumludur.

İnsan Hakları İzleme komitesi, Hissen Habre’nin binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu iddia eder.

2001’de Senegal’de hâkim karşına çıkmaktan son anda kurtulan (CIA yardımıyla) Habre’nin davası, Belçika’da görülmeye başlanacaktır ki; 2003 yılında ABD, NATO genel merkezlerini Belçika’dan başka bir yere taşımakla Belçika’yı tehdit eder…

 

Şili

CIA, 1958 ve 1964 seçimlerine müdahale eder;  ancak 1970’de sosyalist lider Salvador Allende, seçimi kazanır. CIA, bir darbe ile yönetimi ele geçirmek ister; fakat Şili Genel Kurmay Başkanı Rene Schneider, buna karşı çıkar. CIA, ordu içerisinde bir gurup askerle Schneider’i suikast ile öldürmek ister, ama başarılı olamaz.

ABD’nin üçüncü planı hazırdır: Başkan Nixon, Şili ekonomisinin çökertilmesini, ve yeni bir darbe için elverişli ortamın (Terör) hazırlanmasını emreder.

Takip eden aylarda Şili, terör saldırıları ile sarsılır. ITT ve diğer Amerikan şirketleri, Şili’de terörü finanse ederken, STK’lar gösteri ve grevleri organize eder. Nihayetinde, 11 Eylül 1973 yılında (sadece üç yıl içerisinde) Salvador Allende, ya intihar eder ya da bir suikasta kurban gider.

General Augusto Pinochet, yönetimi ele geçirir, 17 yıl boyunca Şili’de 3000 kişi öldürülür, binlerce kişi ortadan kaybolur.

 

Çin

Kore Savaşında 900,000 Çinlinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

 

Kolombiya

67,000 kişinin ABD’nin desteklediği güçler tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Bir rapora göre, 1986 yılında 20 bin kişiyi ABD’nin silahlandırdığı gruplar öldürmüştür.

2002 yılındaki bir tahmine göre, her yıl en az 3500 kişi, ABD’nin iç savaşı körüklemesi yüzünden hayatını kaybediyor.

1996 yılında İnsan Hakları İzleme komitesi raporunda, Kolombiya Suikast Mangasını, CIA’in eğitip donattığı ve 1991 yılında CIA ajanlarının gizli ajan yetiştirmek için Kolombiya’ya gittiğini belirtiyor.

 

Küba

1961’de ABD Küba’yı işgal eder, 114 Amerikan askeri hayatını kaybetmiş, 1,189 ABD askeri esir alınmıştır.

Tahmini olarak 4000 Kübalı hayatını kaybetmiştir, bir başka kaynağa göre, 1800 Küba askeri, napalm bombalarıyla yol üzerinde yakılarak öldürülmüştür.

1991’de Irak’ta ‘Ölüm Yolu’ olarak bilinen, Irak’a geri çekilmekte olan binlerce Irak Askerinin napalm bombaları ile öldürülmesini hatırlayın.

 

Kongo (Zaire)

Şiddetin ve çatışmaların fitili, Belçika Kralı Leopold’ın Kongo’yu sömürgeleştirmesi ile ateşlenir.

Kongo’nun nüfusu, 20 yıl içerisinde 10 milyon kişi katledilerek azaltılır, bu olaya ‘Leopold Soykırımı ve Katliamı’ adı verilir.

1960’da Patrice Lumumba ile Kongo bağımsız bir devlet olur. Patrice Lumumba, CIA tarafından suikastla öldürülür, bazıları bu suikastı Belçika’nın gerçekleştirdiğini öne sürse de; suikastı, CIA planlamıştır. Suikast öncesi, CIA ajanlarından biri olan Dr. Sidney Gottlieb, suikastta kullanılacak ölümcül biyolojik maddeyi transfer etmesi için Kongo’ya gönderir. Bu virüsün, Kongo’da bulaşıcı bir salgının yayılması için kullanılması da planlanmaktaydı.

Son yıllarda ise Kongo, sürekli olarak iç savaşlar ile boğuşmaktadır, CIA ve desteklediği güçler, bu iç savaşları başlatmış ve körüklemişlerdir. CIA, son 50 yılda Kongo’ya milyonlarca dolarlık silah ve para göndermiş ve ülkenin sürekli olarak iç savaş koşulları içerisinde kalması sağlanmıştır. İç savaşlar sebebiyle Kongo’da 6 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetmiştir. (Gerçek rakam, 6 milyonun çok üzerinde olabilir.)

 

Dominik Cumhuriyeti

1962 yılında Juan Bosch başkan olur, toprak reformu gibi halkın yararına olan programları destekler, fakat ABD ile ilişkiler bozulur. Sadece 7 ay başkanlık yapabilmiştir, bir CIA darbesi ile görevinden uzaklaştırılır.

1965 yılında bir grup Dominikli, Bosch’u tekrar başkan yapmak ister. ABD başkanı Johnson, “Bu Bosch hiç iyi değil” der. İki gün sonra ABD istilası başlar! 22,000 ABD askeri, Dominik Cumhuriyeti’ni istila eder ve 3000 Dominikli bu saldırıda katledilir.

 

Doğu Timor

1975’de Endonezya, Doğu Timor’u işgal eder. Bu işgal, ABD başkanı Gerald Ford ve ABD dışişleri bakanı Henry Kissinger’ın Endonezya’yı terk etmesinden sadece 1 gün sonra gerçekleşir. İşgalden bir gün önce Endonezya Başkanı Suharto ile bir görüşme yapmışlardır. ABD elçisi Daniel Moynihan şöyle der: “işler umduğumuz gibi gitti.”

Nüfusu 700,000 olan Doğu Timor’da 200,000 kişi katledilir.

16 yıl sonra, 1991’de, çoğunluğu çocuk 200 Doğu Timorlu gösteri düzenler, tamamı katledilir, ölüm emrini veren Prabowo Subianto’yu CIA eğitmiştir ve Suharto’nun akrabasıdır. Cesetler kamyonlarla denize dökülür.

 

El Salvador

1981 ve 1992 yılları arasında El Salvador’da tetiklenen iç savaşı 6 Milyar dolar ile ABD finanse edilmiştir.

İç savaş süresince ABD’li yetkililer (Ve CIA ajanları),  El Salvadorlular üzerinde değişik işkence yöntemlerinin testlerini yapmıştır. Bu bilgi, New York Times gazetesinde yer almıştır.

1981 yılında El Mozote kasabasında 900 kişi katledilmiştir. Bu eyleme katılan 12 askerin 10 tanesinin Amerikan okullarında eğitim gördüğü belirlenmiştir. Toplamda 75,000 El Salvadorlu, ABD tarafından çıkartılan iç savaş sebebiyle hayatlarını kaybetmiştir.

 

Grenada

CIA, 1979’da Maurice Bishop başkan olunca ülkeyi istikrarsızlaştırmaya başlamış, yeni başkan’ın Küba’yı desteklemesi, onun sonunu hazırlamıştır. 1983 yılında ABD, Grenada’yı istila eder ve Başkan Bishop, ABD tarafından devrilir. 277 kişi hayatını kaybeder.

 

Guatemala

Jacobo Arbenz, 1951’de seçimle Guatemala Cumhurbaşkanı olmuştur.

Yeni seçilen başkan, United Fruit Company isimli bir Amerikan şirketinin çıkarlarını zedeleyince, şirket, Arbenz aleyhinde bir kampanya başlatır ve 300 paralı askerle ülkenin petrol depolarını ve trenlerini bombalar. 1954 yılında CIA’in organize ettiği bir darbe ile Jacobo Arbenz görevinden edilir.

Arbenz, ülkeyi terk etmek zorunda kalır. Takip eden 40 yıl boyunca ABD’nin desteklediği hükümetler, Guatemala’da binlerce insanı katleder. (Guatemala’nın sömürülmesine karşı çıkan kişiler katledilir.)

1999’da Washington Post gazetesinde yer alan bir rapora göre, 200,000’in üstünde insan Guatemala’da katledilmiştir.

Raporda, CIA ajanları ve Guatemala’daki işbirlikçilerinin kullandığı gizli evlerin operasyonlarda karargâh olarak kullanıldığı belirtilmektedir.

1981 ve 1983 yılları arasında ABD’nin desteklediği bir militan grubu, 4 Maya köyünü yok etmiştir, bu köylerdeki insanlar soykırıma uğramışlardır. (Kesin ölü sayısı bilinmemekte.)

 

Haiti

Haiti’yi 1957, 1986 yıları arasında Papa Doc Duvalier, sonrasında ise oğlu yönetmiştir.

(Papa Doc Duvalier’i yönetime getiren CIA’dir. Bir başka yazıda bu olaya da değineceğim.)

Yönetimi süresince özel ölüm mangaları (CIA’in eğittiği), 100,000 civarı insanı katletmiştir. Bu katliamlar boyunca milyonlarca dolar değerinde silah ve para, CIA’in paravan şirketleri vasıtasıyla Haiti’ye aktarılmıştır. Katliamları, ABD finanse etmiştir.

Papa Doc Duvalier’ın oğlu yönetime geçince daha büyük katliamlar yapıldığı rapor edilmektedir. Haiti ile CIA ve ABD ilişkisi devam eder.

 

Honduras

1980’lerde, CIA destekli ‘Battalion 316’, yüzlerce Honduraslının işkence edilmesinden ve ölümünden sorumludur. İşkence aletlerini, Arjantinli CIA personeli temin etmiştir. ABD elçiliğinin olanlardan haberi vardır; ancak Battalion 316 ve liderleri desteklenmeye devam edilmiştir.

Honduras, Nikaragualı sosyalist lider John D. Negroponte’yi devirmeye çalışan Kontra’nın da ana merkezi olmuştur. Bu süre zarfında ABD, Honduras’a her yıl yaklaşık 77 milyon dolar para yardımında bulunmuştur.

 

Macaristan

1956 yılında ABD’nin kışkırtmasıyla Macaristan Sovyetlere karşı ayaklanır, toplamda 3000 kişi hayatını kaybeder ayaklanma başarısız olur.

 

Endonezya

1965’de bir darbe ile General Sukarno’nun yerine General Suharto yönetimi ele geçirir. Bu yönetim değişiminde ABD’nin rolü büyüktür. (Darbeyi, CIA düzenlemiştir.) General Suharto’nun eline, öldürülmesi için 5000 kişilik bir liste tutuşturulur, Suharto’nun ölüm mangaları (CIA eğitimi almış) terör estirmeye başlar. ABD elçiliği görevlisi Robert Martens, olayları itiraf eder… Tam sayı bilinmese de 3 milyon civarı insan katledilmiştir.

ABD 1993’den 1997’ye kadar Endonezya’ya 400 milyon dolar yardımda bulunmuş, yüklü miktarda silah satmıştır. ABD askerleri, Doğu Timor’da katliamlar yapan Endonezya ölüm mangalarını eğitmiştir.

 

İran

İran, 262,000 insanını Irak savaşı dolayısı ile kaybetmiştir. (Irak’ı İran’a saldırtan, ABD’dir. ABD, Saddam Hüseyin’i kullanmış ve en sonunda idam etmiştir.)

1988 yılının Haziran ayında, Vincennes adlı Irak’a yardım götüren ABD destroyeri, sivil uçuş yapan bir İran Airbus uçağına 2 füze ile saldırmış, uçaktaki 290 yolcu hayatını kaybetmiştir.

 

Irak

1- İran - Irak savaşı 1980 - 1988 yılları arasında sürmüş, toplamda 105,000 Iraklı hayatını kaybetmiştir.

Howard Teicher’e göre, savaş sırasında ABD hükümeti, Irak’a milyarlarca dolar para ve silah yardımında bulunmuştur. Silah yardımı, biyolojik ve kimyasal silahları da kapsamaktadır! ABD, iki tarafında savaşı kazanmasını istememiştir. Amaç, iki devletin de istikrarsızlaştırılmasıdır.

 

2- 1990 yılında, akıl hocası ABD olan Saddam Hüseyin yani Irak, Kuveyt’i işgal eder.

1990 – 2003 arası Irak’a Ambargo uygulanmaya başlanır.

Öyle ki, Irak, ABD’nin bu işgale karşı çıkacağını hiç beklememektedir, nedeni ise ABD Irak büyükelçisi April Glaspie’nin Saddam Hüseyin’e, ABD’nin Kuveyt sorununa taraf olmayacağının garantisini vermesidir.

Ancak bu olay, klasik bir ABD tuzağıdır.

Uluslararası Medya’da Irak aleyhinde bir kampanya başlatılır, ABD senatosu önünde Kuveyt büyükelçisinin kızının yalan ve düzmece ifadeleri, ABD ve dünya kamuoyunu Irak’a karşı askeri müdahale konusunda aldatır.

1991 yılında ABD’nin hava operasyonları başlar ve 42 gün sürer. Ardından kara operasyon ile Irak’ın işgali başlar. 150 ABD askeri hayatını kaybederken; 200,000 üzerinde Irak askeri, yüksek teknolojili bombalar ve füzelerle resmen katledilir. (Kirli bombaların kullanıldığı da diğer kaynaklarca belirtilmiştir.)

ABD, Irak’ta 400 ton nükleer atık bırakmıştır.

Irak’ta diğer ölümler, ülkenin iç savaş hali, hastane ve tesislerin çalışmaması, yetersizliği ve terör sebebi ile gerçekleşir.

1995 yılındaki bir rapora göre, Irak’a uygulanan ambargo sebebiyle 560,000 Iraklı çocuk hayatını kaybetmiştir. Başka bir rapor, her ay en az 5000 çocuğun sadece ambargo yüzünden öldüğünü yazmıştır.

 

3- 1991 yılında başlatılan Irak savaşı daha bitmemiştir. ABD, 11 Eylül’ün (2001) ardından Irak’ı yalandan bahanelerle yeniden işgal eder. Daha fazla ölüm, Iraklıları beklemektedir.

(Irak’ın son işgalinin ardından CIA tarafından IŞİD/Daesh’in kurulma çalışmaları başlatılmıştır.)

(Irak’ta toplamda 3 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiştir.)

 

Kore, Kuzey ve Güney

Kore savaşı, 1950’de başlamıştır. ABD yönetimine göre (Truman), Kuzey Kore, Güney Kore’yi işgal etmiştir. (Bir ulus, halk, ABD tarafından nasıl bölünür görüyoruz.)

İşin aslı, işgal eden Kuzey Kore değil, Güney Kore’dir.

(Güney Kore yönetimi, tamamen ABD’nin CIA’in elindedir. Güney Kore’de, Kuzey ile birleşmek isteyen devlet başkanları ya hapishaneyi boylar ya da öldürülür, Kuzey Kore hakkında iyi bir söz söyleyen Güney Koreliler direk hapishaneye gönderilir, Güney Kore’de halkın yarıya yakını Hıristiyanlaştırılmıştır.)

Kuzey Kore’ye göre, savaş başlamadan önce Güney Kore, 1949 yılında 3000’e yakın K. Koreliyi katletmiştir. (CIA operasyonları.)

Daha Birleşmiş Milletler’den karar çıkmadan…   ABD, Kuzey Kore’ye saldırır. Napalm bombaları kullanılır.

Toplamda 4,5 Milyon insan hayatını kaybeder.

Bazı kaynaklara göre, sadece 500,000 Koreli asker ölmüştür.

John H. Kim’e göre; ABD ordusu, en az 3 Milyon kişinin ölümünden direkt olarak sorumludur.

ABD’nin 650,000 ton bomba attığı, bunun 43,000 tonunun napalm bombası olduğu raporlarda belirtilmiştir. Yine bazı raporlara göre toplam ölü sayısına Çinliler dâhil değildir.

 

Laos

ABD, 1965 - 1973 arasında Vietnam Savaşı sırasında Laos’a 2 milyon tonun üzerinde bomba atmıştır.

Bu rakam, 2. Dünya Savaşında toplamda atılan bomba miktarından daha fazladır.

Laos’ta nüfusun yarıya yakını göçmek zorunda kalmış ve mülteci durumuna düşmüştür.

Laos’un bombalanması “gizli savaş” olarak anılır, nedeni ise basında hiç yer almaz.

200,000’in üzerinde Laoslu katledilmiştir. Amerika’nın Laos’a müdahalesi çok önceden başlamıştır.

1950’de bir iç savaş başlar; ABD, 40,000 kişilik Laoslulardan oluşan bir ordu hazırlar. Amaç, sosyalist Pathet Lao’nın yönetimi ele geçirmesinin önüne geçmektir.

(ABD’nin müdahalesiyle başlayan iç savaşta yüz binler ölmüştür.)

 

Nepal

1996 yılında çıkan iç savaşta 12,000 kişi ölmüştür. Foreign Policy in Focus’a göre, ölüm oranı Amerikan yapımı silahlar ve ABD’li CIA ajanlarının ülkeye sokulması ile kat kat artmıştır.

George W. Bush, 2002’de yeniden alevlenen iç savaş sebebiyle Amerikan yanlısı Nepal hükümetine, 20 milyon dolarlık silah yardımı yapılmasını sağlamıştır.

 

Nikaragua

1981’de Sandinista’lar bir darbe ile Somoza hükümetini devirmiştir.

1990’a kadar 25,000 Nikaragualı Sandinista’lar ve Somoza hükümetinin devamı olan CIA destekli Kontra gerillaları arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybetmiştir.

(CIA, kokain ticaretinden kazandığı parayı bu gerillaları, teröristleri desteklemek için kullanmıştır.)

 

Pakistan

1971 yılında Amerika’nın desteklediği Batı Pakistan, acımasız bir şekilde Doğu Pakistan’ı işgal eder.

Savaş, Hindistan’ın 10 milyon mülteciyi kabul etmesi, Doğu Pakistan’ı (şimdi Bangladeş) işgal edip Batı Pakistan güçlerini yenmesi ile son bulur.

Milyonlarca kişi hayatını kaybetmiştir, (ABD, aynı Saddam Hüseyin gibi Batı Pakistan’ı kullanmıştır.)

Savaş sırasında 15 milyon dolarlık silah, Batı Pakistan’a gönderilmiştir.

3 değişik kaynak, tahminen 3 milyon kişinin hayatını kaybettiğini belirtir.

 

Panama

1989’da Amerikan güçleri, Panama başkanı Manuel Noriega’yı tutuklamak için Panama’yı işgal eder.

ABD, dünyanın polisi değil midir? İstediğini yakalar, istediğini öldürür!

Manuel Noriega, yıllarca CIA için çalışmıştır; ama Sandinista’lara karşı oluşturulan ittifaka katılmayınca bir anda gözden düşmüştür, yerine daha itaatkâr birileri getirilmelidir.

Tahmini olarak 4000 kişi, işgal sonucu hayatını kaybeder.

 

Paraguay

Bkz. Güney Amerika, Condor Operasyonu

 

Filipinler

Filipinler, 100 yıldır ABD’nin sömürgesi olan bir ülkedir. Vatandaşlarını (Filipinlileri), ezen hükümetler sürekli olarak ABD’den destek görmüşlerdir.

ABD ve CIA’in desteklediği President Fernando Marcos yönetiminde, 100,000’in üzerinde ABD karşıtı Filipinli katledilmiştir.

 

Güney Amerika, Condor Operasyonu

6 despot Güney Amerika ülkesinin (ABD, CIA güdümünde bu hükümetler) politik rakipleri ile ilgili bilgi paylaşımını içeren bir operasyondur. (Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Paraguay ve Uruguay)

 

Bu plan ile ABD karşıtı 13,000 kişi öldürülmüştür.

John Tipton’a göre CIA ve Şili polisi, ortak çalışmakta idi.

CIA’e göre, bu büyük kapsamlı 6 ülkenin işbirliğiyle yapılan operasyonun CIA ile alakası yoktur, fakat operasyonu sonlandıran ‘CIA’ olmuştur.

 

Sudan

1955 yılında bağımsızlığına (?) kavuşan Sudan’ın adı, sürekli olarak iç savaşlarla anılır.

2003 yılına kadar 2 milyon kişi, iç savaşlarda hayatını kaybetmiştir.

İnsan Hakları örgütlerinin raporlarına göre, bölgedeki Amerikan politikaları, bu iç savaşları tetiklemiştir.

ABD, Hartum’da bulunan merkezi hükümetin devrilmesi için savaşan grupları, sürekli olarak desteklemiştir.

Madeleine Albright, Sudan Özgürlük Ordusunun (SPLA) liderleri ile 1999 yılında bir görüşme bile yapmıştır.

SPLA liderine göre,  Mısır ve Libya’nın önerdiği Sudan’a barışı getirecek barış planını kabul etmemeleri halinde;  ABD, SPLA’ya yardım edeceğine dair söz vermiştir.

(ABD’nin amacı, iç savaşın devamını sağlamak.)

1978’de Sudan’ın zengin petrol yatakları ortaya çıkınca, ABD’nin ilgisi daha da artmış.

Bir İngiliz Hıristiyan Yardım grubu, 'petrol şirketlerini', petrol sahaları civarındaki insanları katletmekle, bölgeyi insansızlaştırmakla suçlamıştır.

Bu petrol şirketleri, hükümet koruması almışlar, karşılığında ise inşa ettikleri havaalanlarını ve yolları hükümetin kullanmasına izin vereceklerdir.

1998 yılında ABD, Hartum’u 75 cruise füzesi ile bombalar, ABD’ye göre, hedefte Usame bin Ladin’e ait sözde kimyasal silah fabrikaları vardır (!) , ancak asıl hedef, fakir ülkenin ilaç fabrikalarıdır.

Saldırı sonucu binlerce kişi ilaçsızlıktan, basit hastalıklardan ve bulaşıcı hastalıklardan hayatını kaybeder.

ABD, fabrikaların sahiplerinin açtığı dava ve tazminat şartlarını kabul etmiştir.

 

Uruguay

Bkz. Güney Amerika, Condor Operasyonu

 

Vietnam

Bir anlaşma uyaranıca Kuzey ve Güney Vietnam’da bir seçim olması planlanmıştır.

ABD ise buna karşı çıkar ve Güney Vietnam’daki Diem hükümetini destekler. (Aynı Kore gibi.)

1964 yılında CIA, sahte bir operasyon düzenler, güya Vietnamlılar ABD gemisine saldırır, bu savaşın başlangıcı olacaktır.

Vietnam hükümetine göre sivil ve asker toplamda 5,1 milyon kişi hayatını kaybeder.

ABD ordusu, birçok operasyonda sivil, çocuk, asker ayrımı yapmadan yüz binlerce insanı katleder. (Örnek: My Lai Katliamı)

Kamboçya, Laos’da 2.7 milyon kişinin öldürüldüğünü düşünürsek, Vietnam Savaşında tahmini toplam öldürülen kişi sayısı 7.8 Milyon dur.

 

Yugoslavya

Yugoslavya, 2. Dünya Savaşı sırasında ABD’nin yanında yer aldığı için ABD tarafından desteklenir, (Yugoslavya, Sovyetlere karşı bir koz olarak kullanılıyordu.) Sovyetlerin dağılmasından sonra Yugoslavya’nın ABD için bir önemi kalmaz.

ABD ve Almanya, Yugoslavya’nın sosyalist yapısını, kapitalist bir yapıya çevirmek ve güçlü Yugoslavya’yı bölüp parçalara ayırmak için çalışmaya başlarlar.

Etnik ve dini farklılıkları manipüle ederler, (Ayrılıkçıları desteklerler, STK’lar kuşatılır. ABD, Yugoslavya’nın bölünmesini isteyen herkesi finanse eder.)

Sonuç: İç savaşlar.

Yugoslavya’nın bölünmesinin birincil sebebi ABD’dir.

Savaşlarda ölü sayısı 107,000

Bosna’da ölenlerin sayısı 300,000’in üzerindedir. Hırvatistan’ın kaybı 15,000

Kosova’da 5000 kişi hayatını kaybetmiştir.

 

 

Son güncelleme: 9.1.2018, bazı hatalar giderildi.

Makale kaynak: www.globalresearch.ca/us-has-killed-more-than-20-million-people-in-37-victim-nations-since-world-war-ii/5492051

 

 

Ek yorum:

Dikkat ederseniz, Türkiye gibi, Afrika’da Liberya, Somali gibi birçok ülkenin bu listede ismi geçmemektedir.

(Liberya devlet başkanı Charles Taylor, CIA ajanı olduğunu itiraf etmiştir. Liberya ve Sierra Leone’de CIA’in çıkarttığı iç savaşlarda 250,000’in üzerinde insan katledilmiştir.)

Türkiye de darbelerden çok çekmiş bir ülkedir.

15 Temmuz CIA-Fetö darbesinde 300’e yakın vatandaşımız hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralanmış ve birçok vatandaşımız sakat kalmıştır.

Son yıllarda iç savaş ve bölünme naraları atan PKK ve siyasal uzantısı da ABD ve Batı tarafından desteklenmektedir.

Bazı kaynaklara göre, Amerika’da 80 Milyonu aşkın Kızılderili katledilmiş ve soykırıma uğramıştır.

Son olarak, Kurtuluş Savaşında Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı kışkırtan devletler ABD ve İngiltere’dir.

Bu liste 2. Dünya Savaşı sonrası yaşananların bir kısmını içermektedir.

Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki:

ABD, yani Amerika Birleşik Devletleri, 20 – 30 milyondan kat kat fazla insanın ölümüne sebebiyet vermiştir.