Afganistan’dan Suriye’ye, Kadın Hakları, Savaş Propagandası ve CIA

 

‘Kadın hakları’, artan bir şekilde, emperyalist güçler tarafından propaganda malzemesi olarak kullanılmaktadır.

 

Batılı devlet Başkanları, Birleşmiş Milletler yetkilileri ve askeri sözcüler, sürekli olarak ABD/NATO’nun 2001 yılında Afganistan’ı işgalinin insani yönünü övmektedir. Sözüm ona radikal dinciler ile savaşılacak, küçük kız çocuklarının okula gitmeleri sağlanacak ve Afgan kadınlar Taliban’ın zulmünden kurtarılacaktır.

 

İşgalin insani boyutu ve mantığı, şüpheli bir durumdur. Neden derseniz, El Kaide, Taliban ve radikal dinciler, Sovyetlerin Afganistan’ı işgali ile gizli CIA operasyonları vasıtasıyla ABD’nin desteğini almışlardır. (Sovyetler, Afganistan’ı işgal etmeden çok önce, ABD, kökten dincileri desteklemeye ve finanse etmeye başlamıştır. Sovyetlerin işgalinin sebebi budur, kökten dinciliğin tüm birliğe yayılacağından korkmuşlardır.)

 

Bir Afgan kadın derneği şöyle açıklıyor:

ABD ve müttefikleri, Afganistan’ın istilasını “Afganistan’a özgürlük ve demokrasi gelecek”  şeklinde haklı çıkarmaya çalışsa da, biz son 30 yılda ABD’nin sadece kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini gördük. ABD, Afganistan’da anti-demokratik, kadın düşmanı, yozlaşmış, hain ve kökten dinci çeteleri destekledi, finanse etti, donattı ve yetkilendirdi.

 

1996’da, Taliban rejimini Afganistan’a yerleştiren ABD’dir, bunun sonucu olarak Afganistan’da kadın hakları diye bir şey kalmamıştır.

 

NSDD 166 isimli ulusal güvenlik belgelerine göre, ABD’nin Pakistan üzerinden kökten dincilere desteği yalnızca askeri yardım değildi, USAID (ABD yardım kuruluşu) vasıtası ile ‘laik’ kurumların çökertilmesi amacıyla dini olarak beyin yıkama faaliyetleri de yürütülmüştür.

(Michel Chossudovsky yazısından, 11 Eylül Analizi, globalresearch.ca/9-11-analysis-from-ronald-reagan-and-the-soviet-afghan-war-to-george-w-bush-and-september-11-2001/20958)

 

Afganistan’da dini okullar ABD tarafından desteklenmiş ve finanse edilmiştir.

 

Sovyet-Afgan savaşından önce Afganistan’da laik bir eğitim sistemi hâkimdi, ABD’nin gizli olarak müdahalesiyle laik eğitim yok edildi. CIA’in finanse ettiği dini okulların sayısı 1980 yılında 2,500 iken, 2001’de 39,000’e yükselmiştir.

 

Günümüz itibari ile Afgan kadınlar.

Solda: Afgan kadınlar seçimde oy kullanıyor. Sağda: Afgan kadınlar ve ABD askeri.


 

 

1970’lerde Afganistan, CIA destekli müdahaleden önce.

 

 

 

Kamuoyundan gizlenen bir diğer bilgi ise,  ‘İslami Savaş’ öğretilerini içeren kitaplar, ABD’de Nebraska Üniversitesinde hazırlanmıştır.

 

Amerika Birleşik Devletleri, şiddet resimleri ve militanist radikal İslami eğitim içeren, ABD’de basılmış kitapların okul çağına gelmiş Afgan çocuklara ulaşabilmesi için milyonlarca dolar harcamıştır.

 

Silah, kurşun, asker, mayın resimleri ve cihat eğitimi içeren kitaplar ve dua kitapları, Afganistan’ın eğitim sisteminin müfredatını oluşturur. Taliban da Amerika’da üretilen/basılan kitapları kullanmıştır.

 

Beyaz Saray, kitapların dini içeriği ile ilgili olarak: ‘İslami kurallar Afgan kültürü ile birleşti’ der ve kitapların tamamen yasal olduğunu savunur.

 

AID yetkilileri, röportajlarda, İslami öğretilerin değiştirilmediğini, AID sözcüsü Kathryn Stratos ise, kitaplardan AID logosu ve  ABD hükümeti ile ilişki bilgilerin çıkartıldığını söylemiştir…

 

Washington Post Gazetesinde, 23 Mart 2002 tarihinde çıkan habere göre; Afganistan Farsçası ve Peştun dillerinde 1980’lerde basılan kitaplar, AID denetiminde, Nebraska – Omaha Üniversitesi ve üniversitenin Afganistan Çalışmaları Enstitüsü ile ortak hazırlanmıştır. ABD, 1984-1994 arası bu iş için 51 milyon dolar harcamıştır.

 

 

Tarihsel Hatırlatma

 

 

Taliban, Afganistan’da yönetimi ele geçirmeden önce; Afgan kadınları, Batı’daki hemcinslerine benzer bir hayat sürmekteydiler.

 

Kâbil Üniversitesi 1980’ler

 

 

1980’lerde Kâbil, kozmopolit bir şehirdi. Sanatçılar, şehre akın ediyordu. Kadınlar, tarım, mühendislik ve işletme eğitimi alıyor, devlet kademelerinde çalışabiliyor, parlamentoya girebiliyor, araba kullanabiliyor ve yalnız başlarına seyahat edebiliyorlardı.

 

ABD’nin desteğiyle yönetimi ele geçiren kökten dinci cihatçılardan önce, Afganistan’ın yaşam şekli ile ilgili olarak RAWA isimli Afgan kadın derneğinin anlattıkları, ABD’nin propaganda gazetesi Washington Post’un yayın organı Foreign Policy’de 2010 yılında yayımlanan makalede bile doğrulanmıştır:

 

İlgili, ‘Amerikan propagandası makaleden' alıntı:

 

Kabil Üniversitesi, kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı iki kat arttı.

 

Kabil Üniversitesi kampüsünün fiziki durumunda bugün bir değişiklik yok, ama insanlar değişti. 1950 ve 1960’larda Batı ülkelerine benzer modern bir giyim tarzı hakimdi, insanlar özgürdü, bugün kadınlar tamamen örtünmek zorundalar.

 

Biyoloji Sınıfı, Kabil Üniversitesi

 

 

1960’larda Afgan kadınlar, doktor bile olabiliyordu. Bugün ise, kadınlara eğitim veren okullar yakılıyor, şiddetin hedefi halinde.

 

 

Afganistan’da bir plak mağazası

 

 

Yüzlerce Afgan genci, izcilik çalışmaları yapıyor.

 

 

( Burası çok önemli.)

1960’larda Afganistan’da, aynı ABD’de olduğu gibi kız ve erkek çocukları için izcilik çalışmaları yaygınken, 1970’lerde Sovyetlerin işgalinin ardından bu tür çalışmaların tamamı yok oldu…

(Mohammad Qayoumi, Foreign Policy, Mayıs, 2010)


 

 

Gözü açık bir okuyucu, hemen yukarıda yer alan sinsi dezenformasyonun (kasten verilen yanlış bilgi) muhtemelen farkına varmıştır. ABD ve ABD’nin güdümündeki basın, insanlara, Afganistan’daki Batı ülkelerine benzer modern yaşam tarzının, Sovyetlerin işgali ile yok edildiğini anlatıyor.

 

İşin aslı, bu durumun asıl sorumlusu, ABD’dir. Taliban, El Kaide ve kökten dincilere destek veren, finanse eden Amerika’dır.

 

ABD’nin dış politika danışmanı Zbignew Brzezinski’nin de itiraf ettiği gibi; Moskova’nın Sovyetler Birliği yanlısı bir hükümet yerleştirmek için Afganistan’ı işgal etmesi, ABD’nin (CIA) radikal / kökten dincilere verdiği desteğin önüne geçmek içindir.

 

Zbignew Brzezinski’nin açıklamaları:

 

3 Temmuz 1979’da ABD Başkanı Carter, Sovyet karşıtı gruplara gizli yardımı onayladığı gün, Başkana bir not yazdım:

“Bu yardım, Sovyetlerin askeri müdahalesiyle sonuçlanacak…”

Bu gizli operasyon, mükemmel bir fikirdi. Sovyetleri, Afganistan tuzağına düşürdük, bundan pişmanlık duymamı mı bekliyorsunuz? Sovyetler, Afganistan’a girdiği gün Başkan Carter’a yazdım.

Sovyetler Birliği’ne,  kendi Vietnam savaşlarını yaşatma fırsatını yakaladık.

(Le Nouvel Observateur, 1998)

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uqZ-ToXjCz0

1982 yılında ABD başkanı Ronald Reagan, uzay mekiği Columbia’yı ABD’nin Afganistan’da desteklediği kökten dinci savaşçılara adamıştır.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Ronald Reagan,  1985 yılında Taliban’ı Beyaz Saray’da ağırlıyor.

 

 

ABD ve NATO, Afganistan’ın işgalinin kadın haklarını iyileştireceğini iddia ediyorlar. Gerçekte ise, Afgan kadınlarının hakları seneler önce, ABD’nin desteklediği Taliban rejimi sayesinde yok edilmiştir.

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığının Suriyeli Kadınlar Ağı

 

Afganistan’daki kadın haklarının geçmişi, nasıl oluyor da Suriye’deki kriz ile kesişiyor?

 

ABD’nin Afganistan’da El Kaide’yi desteklemesi (kurması), Taliban rejimine verdiği destek ve sonucunda Afganistan’ın bugün geldiği durum, ABD ve NATO’nun 2011 yılından beri Suriye’de gizli kapaklı yürüttüğü savaş ile benzer yapıdadır. (IŞİD/DAESH/DAEŞ’e ABD’nin verdiği destek bugün belgelerle ortadadır.)

 

Suriyeli kadınlar da acaba Afganlar gibi aynı kaderi mi paylaşacak?

Geçtiğimiz Ocak ayında, sözde Suriyeli muhalif bir Kadın Örgütü, ABD dışişleri bakanlığının Katar’da düzenlediği WDN (Kadın Demokrasi Örgütü) isimli bir örgütün konferansına katılır.

 

WDN, ABD’li IRI (International Republican Institute) isimli bir enstitünün yan kuruluşudur. WDN, ABD’nin çıkarları için çalışan bir örgütten başka bir şey değildir. ABD Dışişleri Bakanlığı, ‘kadın haklarını’ bir araç olarak kullanmakta, aynı zamanda Suriye’de kökten dinciliği destekleyip laik devlet yapısını yıkmayı amaçlamaktadır.

 

Konferansa katılanlar, kadın haklarından, kadına uygulanan şiddet vb. şeylerden bahsederler… Aralarında, ABD hükümetinden yetkililer de vardır ve Suriye’de muhalefeti desteklediklerini söylerler. Carla Koppell isimli USAID yetkilisi, Suriye’de rejime muhalif kadınların tümünün rejime karşı birleşmesinin çok büyük bir etkisi olacağını söyler…

 

 

Konferans’tan bir fotoğraf. Monica McWilliams (İrlanda Kadın Koalisyonu) ve Edita Tahiri  (Kosova Cumhuriyeti Başabakan yardımcısı, ABD Harvard Üniversitesi mezunu)

 


 

Bu konferansın yapılmasındaki birinci çelişki, Katar’dır. Katar’da kadın hakları çok kısıtlıdır, çok eşliliğin yaygın olduğu ülkede; Katar hükümeti, geçtiğimiz günlerde “kadın hakları ve kadına karşı şiddetin engellenmesi ile ilgili” bir birleşmiş milletler bildirisini bile eleştirmiştir.

İkinci çelişki ise, yukarıda bahsettiğimiz kitapların basımı ve Afganistan’da dağıtımını üstlenen, dünyanın dört bir yanında ‘yardım’ adı altında ‘ABD çıkarları’ için hareket eden USAID isimli organizasyondur.

Bu organizasyon, şimdi kalkmış ‘kadın hakları’ adı altında Suriye’de rejimi değiştirmek için çalışmaktadır. Bu arada ABD, Katar ve Suudi Arabistan, Suriye’de Laik rejime karşı savaşan kökten dinci grupları desteklemektedirler.

 

Şu anda Suriye rejiminin elinden çıkmış, sözüm ona ‘özgür bölgeler’ kökten dinci gruplar tarafından yönetilmektedir. (IŞİD/DAEŞ gibi)

 

ABD ve Suudi Arabistan destekli muhalif güçlerin ele geçirdiği güya ‘Özgürleştirilmiş’ bölgelerde (Bu kökten dinci grupların yaptığı katliamlar, insan hakları ihlalleri bir yana) kökten dinci vahhabi eğitimi verilmektedir. (Prof. Dr. Michel Chossudovsky, Global Research, 27 Mart, 2013.)

 

Eğer ABD kuklası bir rejim Suriye’ye yerleştirilirse, ‘Suriyeli kadınlar’, ABD destekli Taliban rejimi ile başlayan ve 2001’de ABD’nin istilası ile devam eden, Afganistan’dakine benzer, tüm özgürlüklerin hiçe sayıldığı bir kaderle karşı karşıya kalacaklardır.

 

 

Kaynak: 2013 yılında Julie Lévesque’nın yazdığı bir makalenin çevirisi.  (Son güncelleme: 11.1.2018)

bsnews.info/from-afghanistan-to-syria-womens-rights-war-propaganda-and-the-cia/

www.globalresearch.ca/from-afghanistan-to-syria-womens-rights-war-propaganda-and-the-cia/5329665