ABD, Suriye’de radyoaktif silahlar-mermiler kullandığını itiraf etti

Amerika Birleşik Devletleri, Irak’ta binlerce bebeğin deforme şekilde doğmasına sebep olan radyoaktif silahları (mermileri) Suriye’de de kullandığını itiraf etti.

ABD’nin işlediği savaş suçlarından en az konuşulanı zayıflatılmış uranyum içeren silahlar/ bombalar/ mermilerdir. Çok tartışılan zayıflatılmış uranyum, radyoaktif bir atıktır, bu atıktan Irak’a tonlarca atılmıştır. Çevreye, doğaya, hayvanlara ve insanlara verdiği zararlar birçok kez dile getirilmişken, Pentagon kullanılmadığını iddia etse de, geçtiğimiz günlerde ABD, Suriye’de kullandığını itiraf etmiştir.

Zayıflatılmış uranyum, nükleer santrallerde ve nükleer silahların üretiminde kullanılan zenginleştirilmiş uranyumdan kalan atıktır, yan üründür. Zırh kaplama da ve zırh delici mermi yapımında kullanılmaktadır.

( Türkçeye seyreltilmiş uranyum ve zayıflatılmış uranyum şeklinde çevrilmiştir. “Deplete” kelimesi anlam olarak bitmek, tükenmek manasına gelmektedir bu yüzden bitmiş, tükenmiş uranyum, kullanılmış uranyum, atık uranyum şeklinde çevirisi yapılabilir. Ne kadar atık olsa da, radyoaktif özellikleri devam ettiğinden zararlıdır. DNA’nın yapısını bozabilir, kansere sebep olabilir. )

2003’de Irak savaşının ilk üç haftasında, ABD ordusu Irak’a 2 bin tondan fazla radyoaktif ve kimyasal olarak zehirli atık atmıştır.

Atık Uranyum’un yarılanma ömrü milyonlarca yıl olduğundan, işgal sürerken Irak’a atılan muazzam boyutlardaki radyoaktif atıklara maruz kalanlar ve maruz kalacaklar için hayati tehlike devam etmektedir. Mermiler, top mermileri ve bombalar vb. her bir mühimmatta kullanılan atık uranyumun miktarı, 300 gram ile 7 ton arasında değişmektedir, bu bombalar gökyüzünden Irak üzerine senelerce yağmıştır.

ABD öncülüğünde Irak’a karşı gerçekleştirilen iki savaşta tahmini olarak on binlerce ton atık uranyum içeren bomba Iraklı insanların üzerine bırakılmıştır.

Atık uranyumu kullandığı bilinen sadece iki devlet vardır, ABD ve İngiltere. Zararlı etkileri ortaya çıkmaya başladığından beri, muazzam bir çaba ile gerçekler ve korkunç etkileri kamuoyundan gizlenmeye çalışılmıştır. (ABD ve İngiltere tarafından.)

Ancak, geçtiğimiz Pazartesi günü, ABD’li resmi bir yetkili 5 bin 265 atık uranyum içeren zırh delici top mermisinin Deyrizor ve Haseke’de IŞİD’e karşı düzenlenen saldırılarda kullanıldığını açıkladı…

Kaynak: http://thefreethoughtproject.com/us-admits-using-radioactive-weapons-syria-du/

Aşağıdaki Democracy Now videosunda (Dili İngilizce) atık uranyum kullanılan bombaların sebep olduğu “Doğum Anormallikleri”,  deforme doğumların örnekleri mevcut.

Uyarı: 18 yaşının altındaysanız bu videoyu izlemeyin. Videoda, deforme şekilde doğmuş bebek resimleri bulunmaktadır.

Videonun başlığı:

10 yıl sonra ABD Irak’ı göçler, salgın haline dönüşmüş doğum kusurları ve kanser vakaları ile baş başa bıraktı.

https://www.youtube.com/watch?v=RNi_1pbSqGY