ABD’nin kullandığı yeni savaş şekli: Gizli Operasyonlar, Paralı Askerler, İsyancılar, İHA’lar, Taşeron Savaşçılar ( Terör örgütleri)

 

 

New York Times Gazetesinde yayımlanan bir yazı ABD’nin yürüttüğü gizli savaşları inceliyor. Yazının konusu, Amerika’nın 25 yılı aşkındır üzerinde savaş yürüttüğü ülke Somali. Fakat yazara göre Somali’de kullanılan metotlar, başka yerlerde de aynen kullanılmakta.

 

 

 

NY Times makalesinden: “Obama yönetimi Somali’de yürüttüğü gizli savaşa hız verdi, gizli operasyon birlikleri, hava saldırıları, paralı askerler ve müttefik ülkeler ile birlikte Afrika’nın terör ülkesinde İslami militanlara karşı bir savaş veriliyor.”

 

 

 

ABD, Somali’de sürdürdüğü sonu gelmeyen savaşı sonlandırsa, bugün Somali terör ülkesi olarak anılır mıydı? Şüphesiz hayır. Dışarıdan bir müdahale olmasa, yıllar öncesindeki gibi huzurlu bir ülke olurdu. Fakat savaş devam ediyor, artık bildik ABD askerleri ile değil, günümüzde paralı askerler, taşeron örgütler, İHA’lar ve bir kısım ABD özel birlikleri bu savaşı yönlendiriyor.

 

 

 

Somali, ‘aksayan devletlere’ (failed states) bir örnektir. ABD’nin burnunu soktuğu her yerde mantar gibi türeyen aksayan devletler... Bir devlet aksıyorsa, bu durum dışarıdan müdahaleyi meşrulaştırır.

 

 

 

(Örnek: Afganistan, Irak, Libya, Suriye, Yugoslavya vb. örnekler çoğaltılabilir. 15 Temmuz Fetö-CIA darbe girişimi başarılı olsa, Türkiye’de çıkartılacak bir iç savaş, Türkiye’yi de aksayan devletlerin arasına katacaktı. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’yi bölme planıdır.

Aksayan NATO üyesi bir ülke düşünün, NATO’nun yani ABD’nin nükleer bombalarının bulunduğu, bu durum Türkiye’ye direkt NATO müdahalesinin kapısını açacaktı.)

 

 

 

NY Times makalesinden: “Somali’de yürütülen savaş şekli, ABD başkanı Obama’nın sahiplendiği ve selefine devredeceği bir harp planıdır. Amerika’nın Suriye’den Libya’ya Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da kullandığı bir modeldir. Savaş yürütülen topraklarda ABD askerlerini istemeyen ABD Başkanı’nın söylediklerinin aksine, sadece bu yıl, ABD, 7 ülkeye hava saldırıları ve gizli operasyonlar düzenlemiştir.”

 

 

 

Bu tür operasyonlar genellikle gizli olarak yürütülür. ABD kamuoyunu ilgilendirmiyorsa denetim gerektirmez. Basında yer almaz. Finansmanı gizli CIA ve özel birlik hesaplarından sağlanır, ya da Suudi Arabistan gibi ülkeler bu gizli operasyonları finanse eder. Hiç kimse operasyonlarda hangi metotların ve ne tür sorgulama şekillerinin kullanıldığını bilmez. Yakalan kişiler kayıplara karışır.

 

 

 

NY Times makalesinden: ABD özel/gizli birliklerinden 200-300 asker, Somali ve diğer Afrikalı (Uganda Kenya gibi) ülkelerin askerleri ile birlikte çalışırlar, her ay yarım düzineden fazla baskın düzenlerler. ABD’li yetkililere göre operasyonlar İHA destekli yürütülmektedir.

ABD donanmasının gizli özel kuvvetleri de operasyonlara katılmaktadır.

Baskınların ardından, Amerikan askerleri ve Somalili askerler, yakalanan kişileri geçici kurulan gözlem binalarında sorgular, bu tesislerden biri Puntaland’dadır.

 

-----

 

Geçen ay düzenlenen hava saldırısında bir zamanlar ABD’nin müttefiki olan bir düzineden fazla Somalili asker hayatını kaybetmiştir. ABD’nin düzenlediği hava saldırısında öldürülen Somalili askerler, Eş-Şebab (Al-Shabaab, Shabab) isimli terör örgütüne karşı verilen mücadelede ABD ile birlikte çalışıyorlardı. Çileden çıkan Somalili yetkililer, Amerikalıların yanlış bir istihbarat üzerine saldırıyı gerçekleştirdiklerini söylerler…

 

( Eş-Şebab, ABD’nin kurduğu El Kaide’nin bir koludur.)

 

 

 

Makaledeki yazılar devam ediyor, Amerikan askerlerinin ve ABD’nin görevlendirdiği taşeron şirketlerin Somali’de Eş-Şebab’a karşı savaşacak ‘Danab’ isminde bir ordu kurduklarını anlatıyor. Somali’de ABD’nin kurduğu ve eğittiği sözde ordunun askerlerinin Washington menşeli bir şirket (Bancroft Global Development) tarafından seçildiği belirtiliyor…

 

 

 

 

 

Bu makalede eksik olan parça medya ayarıdır, veyahut medya propagandası, ABD’nin bütün askeri operasyonlarına ve savaşlarına eşlik eden medya propagandası. NY Times gibi bir propaganda gazetesi bu yazıyı kazara yayımlamış olmalı. ABD’nin savaşlarında kontrollü medyanın halka sunduğu gerekçe genelde terör veya gaddar bir rejimdir. Makalede ise, Somali’de gerçekleşen birkaç terör saldırısının onlarca yıl süren ve tüm ülkeyi kökünden kazıyan ABD müdahalesini haklı çıkarmak için kullanıldığını görüyoruz.

 

 

Somali’de uygulanan ‘dalavere’, Libya’da, Suriye ve Ukrayna’da uygulananın aynısıdır. ABD, bir grubu para karşılığında savaşmak için kiralar, tonlarca silah verilir ve yönetimde söz sahibi olma şansı bu gruba sağlanır. ( Bu açıdan PYD-YPG’ye benziyor.) Paralı askerleri pazarlayan taşeron şirketler devreye girer, bu gruplara askeri eğitim verilir. Uluslararası çalışan ajanslar kiralanır, amaç medya desteği sağlamaktır. ABD askerleri de işin içindedir ancak uzaktan, İHA’lar ve gizli operasyonlar ile, yerel vekil (ABD’nin işini yapan manasında) güçler eğitilir.

 

 

CIA, askeri güç gerekmesi halinde Amerikan ordusu ile birlikte öncü birlik konumundadır.

ABD Dışişleri bakanlığı diplomatik konularla ilgilenir, vekil güçler, örgütler ve sözde müttefikler pohpohlanır. Maliye bakanlığı ise hedef ülke/kişi/yönetimler aleyhine yıkıcı yaptırımlar uygular ki, ABD’nin hedefindekiler yola gelsin.

 

 

Kullanılan metotlar geçen yüzyılda Güney Amerika’da uygulanan metotlardan çok farklı değildir. Fakat günümüzde savaşlar daha da zalim bir hale bürünmüştür.

 

 

 

Dünyanın geri kalanı için önemli soru şudur: Gizli kapaklı yürütülen bu savaşlara nasıl karşı koyabiliriz?  Sahada güçle kazanmak çok zordur. ABD, birkaç paralı askeri yok edildi diye planlarını değiştirmez. Cevap apaçık ortadadır, ABD’nin doğrudan ödediği bedelin artırılması. ABD’nin canı o kadar çok yanmalıdır ki yaşananlara kayıtsız kalan Amerikan kamuoyunun ilgisini çekebilsin…

ABD savaşlarını ne şekilde yaparsa yapsın ( gizli ya da açık olarak), saldırıya uğrayanlar mutlaka karşılığını vereceklerdir.

 

 

 

 

 

 

Önemli kısımların çeviri yapıldı, parantez içindekiler ek bilgi olarak eklenmiştir.

Kaynak: http://www.globalresearch.ca/the-new-u-s-way-of-war/5551705

Makaleye konu olan NY Times yazısı için link: http://mobile.nytimes.com/2016/10/16/world/africa/obama-somalia-secret-war.html