ABD, IŞİD’in Deyrizor’u ele geçirmesini nasıl sağladı

 

Suriye’nin doğusundaki Deyrizor şehri, IŞİD’in (Deaş-Daeş) eline geçmek üzere, şehirde yaşayan 100 binin üzerinde sivil ve şehri savunan binlerce askerin hayatı tehlike altında. İşin bu duruma gelmesinin altında ABD’nin Suriye Arap Ordusuna (SAA) saldırılar düzenlemesi,  ancak IŞİD’e hiç dokunmaması yatıyor.

 

Deyrizor 2015’den beri IŞİD’in kuşatması altında. Fakat Suriye Arap Ordusu’nun (SAA) garnizonu tarafından korunmakta, IŞİD’in saldırıları şu ana kadar hep püskürtülmüş. Deyrizor’a ikmaller şehirde bulunan havaalanı ve Suriye ile Rusya’nın havadan yardımı ile sağlanmakta. Karadan yardım mümkün değil çünkü en yakın Suriye Arap Ordusu üssü 100 km ötede ve arada bulunan çöl IŞİD’in kontrolünde.

 

4 gün önce IŞİD yeni bir saldırı başlattı ve şehre ulaşan yardımları engellemek için havaalanı ve şehir arasındaki bağlantıyı kesti. IŞİD dört koldan tüm gücüyle saldırmakta. Kötü hava koşulları ise hava yardımlarını zorlaştırıyor, Deyrizor’un IŞİD’İn eline geçmesi an meselesi.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri,  Deyrizor’un IŞİD’in eline geçmesine en azından 3 şekilde göz yummuş hatta aktif olarak desteklemiştir.

 

  • Eylül 2016’da Suriye Arap Ordusu’na karşı ABD’nin başlattığı yoğun hava saldırısı, IŞİD’in bölgeyi kontrol edecek ve yardımları kesecek şekilde pozisyon almasını sağlamıştır.
  • ABD’nin Ocak ayında elektrik santraline düzenlediği saldırı, şehre sağlanan son elektrik kaynağını devre dışı bırakmış.
  • ABD’nin IŞİD’e saldırmaması IŞİD’in diğer bölgelerden takviye yapmasına olanak sağlamıştır…

 

Kaynak: moonofalabama.org/2017/01/how-the-us-enabled-isis-to-take-deir-ezzor.html