ABD’li casuslar seyahat yasağının Müslüman ajanları işe almayı zorlaştıracağından korkuyor

 

Amerikalı emekli istihbaratçılar, 7 Müslüman ülkeye uygulanmaya başlanan geçici yasağın, Amerika’nın Müslüman ülkelerde ajan ve muhbir edinimini zorlaştıracağı konusunda kaygılarını dile getirdi.

 

ABD Başkanı Donald Trump, İran, Suriye, Yemen, Sudan, Irak, Somali ve Libya’dan ABD’ye girişleri yasaklamıştı. Beyaz Saray’a göre hedef yerel güvenliğin artırılmasıydı. Fakat eski istihbarat ajanı Jeff Stein’a göre seyahat yasağı ABD’nin istihbarat servislerinin işleyişine darbe vurmakta.

 

Newsweek dergisinde yayımlanan bir makalede J.Stein şu açıklamaları yapmış:

 

Soğuk Savaş döneminden beri ABD’li istihbarat örgütleri, ABD için ajanlık ya da muhbirlik yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarına ve ailelerine hayati durumlarda Amerika’ya taşınma hakkı tanıyordu. Ayrıca, ABD için çalışan ajan ve muhbirler ve aileleri için ABD’de eğitim ve sınırsız sağlık harcamaları gibi fırsatlar sunuluyordu.  En nihayetinde ABD’ye yerleşme ve oturma hakkı verilmesi, Ajan ve Muhbirlerin işe alınması için temel unsurdu, CIA ve Savunma İstihbarat Ajansı da bu yöntemi kullanıyorlardı. Özellikle Müslüman ülkeler için bu yöntem çok işe yarıyordu…

 

 

Kaynak: www.intelnews.org/2017/01/30/01-2052/

 

Not: Fetö ve benzeri terör örgütlerinin mensuplarının ABD'ye sığınmasındaki neden açığa çıkıyor.